Opadavé brsleny na podzim neminete

Zatímco na jaře kvetoucích brslenů si mnohdy ani nevšimnete, na podzim se to nestane. Mohou za to jejich netradiční plody i červeně zbarvené listy. Kromě zářivých barev vynikají brsleny i různorodostí a výskytem – některé rostou v Evropě, jiné najdete v Japonsku nebo na Sibiři. U nás se můžete setkat nejčastěji s brslenem evropským, křídlatým a plochým. Trojici opadavých druhů doplňuje i stálezelený a plazivý brslen Fortuneův.

Vícekmenné stromy do menších zahrad

Kvadrátky alias biskupské čepičky 

K nejznámějším brslenům patří brslen evropský(Euonymus europaeus). Je to vzpřímený řídký keř, který se na podzim zbarví do šarlatové barvy a vyrostou na něm atraktivní plody. Pozor, pro člověka jsou jedovaté, ne však pro ptáky, kteří stráví výživný obal a nejedlé semeno vyvrhnou. Z pohledu botanika tvoří plody čtyřpouzdré tobolky lidově označované jako kvadrátky nebo biskupské čepičky, jejichž vzhled trefně vystihují. Z růžového či červeného oplodí po prasknutí vykouknou čtyři semena v oranžovém míšku. Olej z těchto semen se dříve využíval k hubení parazitů.

Brslen křídlatý
Info ikona

Čtyřhranné korkovité větve brslenu křídlatého vyniknou zvláště v zimě.

Foto: Shutterstock

Keř je nenáročný na půdu i stanoviště, nejlépe ale roste na slunečném nebo polostinném místě s vápenitou živnou zeminou. V zahradách se uplatní zejména v přírodních živých plotech. Nemá tak výrazné podzimní zbarvení jako jiné druhy, díky šlechtitelům si ale můžete pořídit odrůdy se žlutozeleným nebo červeným olistěním a bílými či červenými tobolkami.

Které rostliny vnesou barvu do podzimních záhonů

Větve brslenu s korkovými křídly 

V zahradách se také pěstuje (i když méně) pomalu rostoucí brslen křídlatý(Euonymus alatus). Jeho větve zdobí zvláštní korkové lišty, resp. křídla, po nichž je také pojmenovaný. Na větvích se vyskytují celoročně, ale všimnete si jich obvykle,když dřevině opadají listy. Rostlina nejlépe vynikne jako solitéra s volným růstem a bez tvarování. Dorůstá běžně do tři metrů, metrová odrůda ʼCompactusʼ se ale hodí i pro pěstování v nádobách.

Brslen plochý
Info ikona

Brslen plochý se na podzim barví do bronzové a později křiklavě červené barvy.

Foto: Shutterstock

Fuchsiově růžový kalich brslenu

Trojici nejčastěji pěstovaných opadavých brslenů uzavírá brslen plochý(Euonymus planipes). Dorůstá do výšky i šířky kolem tří metrů. Stejně jako brslen křídlatý prospívá v polostínu, barevné zbarvení listů však u obou druhů podpoříte umístěním na slunci. Násadu oranžově zbarvených plodů s výrazným kalichem zase podnítíte trochou kompostu a výsadbou několika keřů, které se budou vzájemně opylovat. V zimě chraňte brsleny před přímým sluncem, mladší keře můžete zakrýt chvojím. 

Stálezelený plazivý brslen

Neopadavý brslen Fortuneův(Euononymus fortunei) se předchozím druhům vůbec nepodobá. Jeho výhony mají příčepivé kořínky, podobně jako břečťan. Na volné ploše roste poléhavě, využívá se tudíž jako půdopokryvná rostlina. Pomalu, ale jistě se dokáže pnout i po zdech nebo kmenech starých stromů, např. odrůda ʼRadicansʼ. Vytváří lesklé listy, nenápadné zelenobílé květy a některé odrůdy výjimečně i narůžovělé plody, které svým tvarem nezapřou příbuznost s opadavými druhy.

Podívejte se, jak se žije v kontejneru

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada