Sápa: ozdobná a skromná trvalka sušších zahrad

Líbí se vám „dobře stavěné“ rostliny se žlutými nebo růžovými květy? Pak by vám v zahradě neměly chybět sápy (Phlomis). Do tohoto rodu zahrnujícího přibližně sto druhů patří i několik nenáročných trvalek, které se hodí do přirozeně utvářené partie při okraji dřevin nebo na slunné prérijní záhony. 

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Nejčastěji pěstované druhy sápy 

  • Sápa Russelova (Phlomis russeliana), která dosahuje výšky 90 až 150 cm, se dá stěží přehlédnout. Nad velké svěže zelené listy, které zakrývají půdu, se zvedají silné lodyhy se žlutými, patrovitě uspořádanými přesleny květů. Tomuto otužilému, z Turecka pocházejícímu vzrůstnému druhu se dobře daří ve společnosti konkurenčně silných rostlin, jako jsou divizny (Verbascum), perovskie (Perovskia) a kakosty (Geranium).  
  • Poutavou podívanou uprostřed záhonu skýtá také sápa hlíznatá (Phlomis tuberosa) se vzpřímenými, skoro nevětvenými stonky a přesleny růžových květů. Zajímavě vypadá v kombinaci s kompaktními kulovitými druhy – třeba levandulí, santolínou (Santolina) a rozchodníkovcem (Hylotelephium Matrona). 
  • Slunné záhony zajímavě obohatí také nezimovzdorná sápa italská (Phlomis italica) a sápa samoská (Phlomis samia). V záhonech se dobře uplatní zvláště s růžovými druhy – za předpokladu, že rostou v propustné půdě, neboť přemokření nedělá sápám dobře. Těmto rostlinám s vlnatě plstnatými listy se navíc velkým obloukem vyhýbají slimáci.

Čistec vlnatý je ideální trvalkou do sucha

Jak se správně starat o sápu 

Sápy mají rády stanoviště na plném slunci až v polostínu. Protože jsou vzrůstné, stačí na 1 m2 vysadit čtyři rostliny. Půda by měla být úživná, ale zároveň kyprá a suchá. Sápy jsou dlouhověké, než se ale ujmou, rozrostou a v létě vykvetou, může to trvat i dva roky. Příliš velké trsy nejpozději po 10 letech koncem zimy rozdělte rýčem a přesaďte.  

Sápy mají zajímavá plodenství, která oživují pustou zimní zahradu. Proto je seřízněte až časně na jaře. Pokud by však sápa Russelova měla sklon se v zahradě nekontrolovaně šířit samovýsevem, je namístě seříznout lodyhy ještě před dozráním semen. Kvetoucí lodyhy pak můžete využít jako ozdobu do vázy. 

Které druhy letniček se samovolně přesévají

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada