Ratibida: trvalka do sucha

Jméno ratibida je totožné s latinským názvem (Ratibida) této suchomilné trvalky pocházející z prérií Severní Ameriky. Patří mezi hvězdnicovité, je atraktivní výraznými květy a dlouhou dobou kvetení a uplatní se i k řezu. 

Podle druhu dorůstá ratibida do výšky 0,5 až 1,5 m, má kůlový kořen, střídavé listy a květ podobný rudbekii. Pro květní úbory je typický nápadně vyklenutý až válcovitý terč a povislé jazykovité květy. Na jedné rostlině vykvétá postupně několik úborů, plodem je nažka.

Ratibida columnifera
Info ikona

Ratibida columnifera velice dobře snáší sucho.

Vyhovuje jí slunné místo s propustnou sušší půdou, nejlépe hlinitopísčitou či štěrkovou. Nemá ráda podmáčení. Je vhodná například do smíšených trvalkových či štěrkových záhonů a zahrad ve venkovském i přírodním stylu. Kvete od července do září, někdy až do října. 

Ze známějších ratibid je možné uvést suchomilný druh R. columnifera, který dorůstá až do 80 cm a má výrazně dlouhý květní terč a žluté až hnědočerveně zbarvené jazykovité květy. V kultuře se pěstuje i více než metrová R. pinnata se zářivě žlutými květy. Ta uvítá mírně vlhké stanoviště.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada