Sápa do suchých zahrad

Rod Sápa zahrnuje hlavně suchomilné druhy bylin, polokeřů a keřů. U nás nejsou sápy příliš rozšířené, protože řada z nich nezvládá naše zimy. Nejčastěji se můžete setkat se žlutě kvetoucí sápou Russelovou(Phlomis russeliana). Podobným druhem je sápa kašmírská (P. cashmeriana) s růžovými květy a růžově kvete i sápa hlíznatá (P. tuberosa). Všechny tři druhy jsou sice zimovzdorné, ale mohou je poškodit déletrvající holomrazy.

Odkvetlá sápa Russelova (Phlomis russeliana)
Info ikona

Sápa Russelova (Phlomis russeliana)  vypadá zajímavě i po odkvětu a během zimy.

Foto: Shutterstock

Sápa Russelova kvete citronově žlutými květy

Nejvíce vysazovanou sápou u nás je sápa Russelova. Jde o poměrně vysokou trvalku, která dorůstá až do metrové výšky a 80cm šířky. Má stálezelené přízemní listy, dřevnatící lodyhy a velké, sytě zelené ochlupené listy. Vzhledem připomíná hluchavku, však také patří do čeledi hluchavkovitých rostlin. Atraktivní je zejména citronově žlutými přilbovitými květy, které rozkvétají v jednotlivých patrech květních výhonů. Kvete od června do července.

Rostlině se daří na výhřevném, slunném a sušším stanovišti nebo ve srážkovém stínu. Ideální je místo s chudší, ale dobře propustnou hlinitopísčitou půdou. Přílišná vlhkost sápě nesvědčí, zvláště v zimě, kdy může vyhnívat. Na zahradě se uplatní jak ve skupinové výsadbě suchomilných rostlin, např. se šalvějí, s levandulí nebo okrasnými travinami, tak jako solitéra.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada