Letničkové směsi: kombinace druhů, které rostou téměř samy

Ke vzniku letničkových směsí přispělo hned několik faktorů. Tím hlavním je čas, uspěchaná doba, tlak na výkon atp. Lidé upouštějí od předpěstování, když mají jednodušší možnost. Navíc, kolik z nás má k dispozici skleník nebo prostor k předpěstování hned několika druhů rostlin? Vliv má ale i neznalost letničkových druhů a jejich vhodných kombinací do určitých podmínek. A ceny sazenic rostou... Letničkové, předem namíchané směsi letničkových semen, které stačí jen „vysít a jít“, zkrátka vyplnily mezeru na trhu.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Co to jsou letničkové směsi 

Letničkové směsi obvykle obsahují 10–20 druhů rostlin, kterým vyhovuje určité prostředí a které začínají kvést už měsíc a půl (až dva měsíce) od výsevu a kvetou postupně až do prvních mrazíků. Složení směsí se liší termínem a délkou kvetení, konečnou výškou rostlin, barvami a tvary květů, oblibou u včel, motýlů atd. 

Smyslem letničkových směsí je atraktivní a po celou sezonu proměnlivý porost, kterého docílíte s minimálními náklady a nenáročnou péčí. Kombinace rostlin jsou proto navrženy pro podmínky českých zahrad. 

Levandule: jak si ji snadno namnožit semeny

Použití letničkových směsí 

Letničkové směsi se uplatní jak v zahradních záhonech určených pro letničky, tak v trvalkových, kde vyplní volný prostor v nezapojeném porostu. Často se využívají i ve veřejné zeleni. Kromě letniček mohou směsi obsahovat i semena dvouletek nebo trvalek (záleží na výrobci). Možností jsou i směsi přesévajících se letniček, které vysejete jednou a příští rok už vyrostou samy (pravdou ovšem je, že přesev nemusí být vždy spolehlivý).

Jak si vyrobit semínkové koule známé jako seed balls

Péče o porost z letničkové směsi 

Nejnáročnější prací na letničkovém záhonu je jeho příprava, která obnáší zkypření půdy, pečlivé odplevelení a hnojení. Výsev semen se provádí tzv. na široko (na plochu, ne do řádků) v množství podle návodu (34 g/m2). Semena zahrňte pomocí hrábí do půdy, a tu následně utužte a zalijte. Záhon zalévejte jen do doby, než budou letničky vysoké 10–20 cm (a v případě extrémního sucha). Tehdy je také vhodné záhon poprvé a naposledy vyplít – později už se porost zapojí a plevele nebudou mít šanci.

Pravidla pro osázení okrasného záhonu, která byste měli znát

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada