Vyzkoušejte domácí seed balls

Sbírat můžete semena okrasných rostlin (jako je např. aksamitník, černucha, lichořeřišnice, vlčí mák, slunečnice, topolovka, vlčí bob, měsíčnice, měsíček, chrpa, hvozdíky atd.), ale i užitkových (třeba fazol, hrách, kopr, koriandr, brutnák a jiné bylinky). I sběr semen má však své zákonitosti. 

Jak sbírat semena rostlin

  • Vždy sbírejte jen plně vyzrálá semena. Poznáte je podle suchého stonku rostliny a toho, že z uschlého květu vypadávají. 
  • Sběr provádějte jen ze zdravých a dobře vyvinutých rostlin. Semena z kříženců (hybridů, F1) nesbírejte. 
  • Pro sběr zvolte slunečný a hlavně suchý den. Semena vyklepejte do papírového sáčku a doma z nich pak prosetím odstraňte všechny nečistoty. 
  • Semena nechte dobře proschnout, uskladněte v prodyšném obalu na suchém a chladném místě a označte je názvem, příp. i rokem sběru.
Dozrávající makovice
Info ikona

Sběr semen nepodceňujte. Sbírejte jen zralá a skladujte je v suchu.

Co je to semínková koule 

Na jaře semena vysejte rovnou do půdy, nebo je zapracujte do tzv. semínkových koulí známých také jako seedballs nebo seed bombs. Jedná se vlastně o kuličky z půdy, jílu a semen, které můžete zasadit téměř kamkoli. Obalená semínka jsou chráněná před nenechavými ptáky, hlodavci a silným deštěm, navíc není nutné vybrané stanoviště rýt ani kypřit. 

Potřebovat budete jen jíl (kompaktní nebo práškový), který drží celou kouli pohromadě a funguje i jako ochranný obal. Dále je nutná zemina obohacená o kompost, která poskytne semenům počáteční vlhkost a výživu, samozřejmě semena, příp. jejich směs, a trochu vody.

Sušení semínkových koulí
Info ikona

K sušení semínkových koulí jsou vhodná plata od vajíček.

Jak si vyrobit seed balls

Poměr jednotlivých ingrediencí se recept od receptu liší, obecně se přibližuje ale třem hrstem jílu, pěti hrstem půdy s kompostem a jedné hrsti semen. Vše smíchejte, přilévejte postupně vodu a zpracujte do tvarné a nepříliš lepivé hmoty, z níž půjdou vytvarovat koule. Osvědčily se spíše výtvory menších rozměrů. Hotové koule nechte následně řádně vyschnout, aby semena předčasně nevyklíčila, ideální jsou k tomu třeba velká plata od vajíček. 

K “výsevu koulí” je nejlepší jaro, mix ze semen dvouletých rostlin můžete ale rozmístit po zahradě nyní. Koule je možné ledabyle rozhazovat po zahradě nebo cíleně ukládat na vybraná místa, včetně truhlíků a květináčů. Navlhčení není podmínkou, semena v koulích počkají na první déšť.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada