Levandule: jak si ji snadno namnožit semeny

Levanduli (uvažujme o nejčastěji pěstované levanduli úzkolisté Lavandula angustifolia) si můžete snadno namnožit semeny, řízky nebo hřížením. Vsadíte-li na množení semeny, můžete postupovat klasickým způsobem, tzn. výsevem semen a předpěstováním rostlin za oknem nebo ve skleníku. Pokud jste však netrpěliví nebo nemáte k předpěstování prostor – použijte „rostlinný odpad“ po střihu odkvetlých levandulí jako mulč a vysemenění nechte na přírodě.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Sazenice levandulí
Info ikona

Levandule si můžete ze sklizených semen klasicky předpěstovat, ...

Levandule a klasický výsev 

Semena levandulí si můžete buď koupit, nebo je získat z levandulí, které už pěstujete (klíčivost si udrží 3–4 roky). V domácích podmínkách s teplotou 20 °C je lze předpěstovat už od února. Hloubka výsevu se rovná zhruba dvojnásobku velikosti semen a při pravidelné zálivce vyklíčí semena obvykle za 3–4 týdny. Na záhon sazeničky přesaďte koncem května. Místo by mělo být trvale osluněné a s propustnou půdou. Jakmile levandule dorostou do výšky 20 cm, zastřihněte je na 10 cm  podpoříte tím jejich rozvětvení. 

Možností je i přímý výsev (rovnou na záhon) v říjnu až listopadu – důvodem je stratifikace (některá semena potřebují projít obdobím chladu, příp. klíčí lépe po přemrznutí). Semena ale tentokrát vysévejte do půdy 1 cm hluboko. Jelikož levandule klíčí poměrně pomalu, doporučuje se spolu s ní vysít i nějakou značkovací (rychle klíčící) plodinu, třeba ředkvičku. Vzešlé levandule po dosažení vhodné výšky rozsaďte a kvůli rozvětvezastřihněte. 

Levandule: nekupujte nové rostliny, řízkujte staré

Střih levandulí
Info ikona

... nebo rostlinné zbytky po střihu levandulí využít jako mulč, a semena z něj nechat vysemenit.

Množení levandulí pomocí mulče 

Méně náročné (a také méně spolehlivé) je množení levandulí prostřednictvím mulče. Tento postup spočívá v tom, že materiál, který vám zbyde po střihu již stávajících levandulí (tj. stonky s již odkvetlými květy a vršky olistěných výhonů), rozprostřete na záhon, který se k pěstování levandulí hodí. Mulč můžete využít např. k zakrytí půdy mezi trvalkami. 

Půdu před položením mulče důkladně prolijte, mulč rozvrstvěte (můžete ho smíchat i s jiným materiálem), postupně lze přidávat i další vrstvy jiného zahradního „odpadu“ (třeba odkvetlé orlíčky, třapatkovky, sporýše apod., nemusí zůstat u množení jednoho rodu). Záhon průběžně zalévejte a na zimu nastelte listím. Na jaře mulč opatrně odstraňte a pak už jen čekejte, která z vypadaných semen se ujala a vzešla. Jakmile vysemeněné levandule povyrostou, rozsaďte je (podle situace) a při správné výšce opět zastřihněte. 

Jak se pěstuje levandule na ostrově Hvar

This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.