Levandule: jak si ji snadno namnožit semeny

Levanduli (uvažujme o nejčastěji pěstované levanduli úzkolisté Lavandula angustifolia) si můžete snadno namnožit semeny, řízky nebo hřížením. Vsadíte-li na množení semeny, můžete postupovat klasickým způsobem, tzn. výsevem semen a předpěstováním rostlin za oknem nebo ve skleníku. Pokud jste však netrpěliví nebo nemáte k předpěstování prostor – použijte „rostlinný odpad“ po střihu odkvetlých levandulí jako mulč a vysemenění nechte na přírodě.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Sazenice levandulí
Info ikona

Levandule si můžete ze sklizených semen klasicky předpěstovat, ...

Levandule a klasický výsev 

Semena levandulí si můžete buď koupit, nebo je získat z levandulí, které už pěstujete (klíčivost si udrží 3–4 roky). V domácích podmínkách s teplotou 20 °C je lze předpěstovat už od února. Hloubka výsevu se rovná zhruba dvojnásobku velikosti semen a při pravidelné zálivce vyklíčí semena obvykle za 3–4 týdny. Na záhon sazeničky přesaďte koncem května. Místo by mělo být trvale osluněné a s propustnou půdou. Jakmile levandule dorostou do výšky 20 cm, zastřihněte je na 10 cm  podpoříte tím jejich rozvětvení. 

Možností je i přímý výsev (rovnou na záhon) v říjnu až listopadu – důvodem je stratifikace (některá semena potřebují projít obdobím chladu, příp. klíčí lépe po přemrznutí). Semena ale tentokrát vysévejte do půdy 1 cm hluboko. Jelikož levandule klíčí poměrně pomalu, doporučuje se spolu s ní vysít i nějakou značkovací (rychle klíčící) plodinu, třeba ředkvičku. Vzešlé levandule po dosažení vhodné výšky rozsaďte a kvůli rozvětvezastřihněte. 

Levandule: nekupujte nové rostliny, řízkujte staré

Střih levandulí
Info ikona

... nebo rostlinné zbytky po střihu levandulí využít jako mulč, a semena z něj nechat vysemenit.

Množení levandulí pomocí mulče 

Méně náročné (a také méně spolehlivé) je množení levandulí prostřednictvím mulče. Tento postup spočívá v tom, že materiál, který vám zbyde po střihu již stávajících levandulí (tj. stonky s již odkvetlými květy a vršky olistěných výhonů), rozprostřete na záhon, který se k pěstování levandulí hodí. Mulč můžete využít např. k zakrytí půdy mezi trvalkami. 

Půdu před položením mulče důkladně prolijte, mulč rozvrstvěte (můžete ho smíchat i s jiným materiálem), postupně lze přidávat i další vrstvy jiného zahradního „odpadu“ (třeba odkvetlé orlíčky, třapatkovky, sporýše apod., nemusí zůstat u množení jednoho rodu). Záhon průběžně zalévejte a na zimu nastelte listím. Na jaře mulč opatrně odstraňte a pak už jen čekejte, která z vypadaných semen se ujala a vzešla. Jakmile vysemeněné levandule povyrostou, rozsaďte je (podle situace) a při správné výšce opět zastřihněte. 

Jak se pěstuje levandule na ostrově Hvar

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada