Jak přivábit motýly do zahrady

Třepotavý motýlí let z jedné rostliny na druhou není bezúčelný. Motýli stále hledají rostliny, na něž by mohli naklást svá vajíčka a na nichž by se vylíhlé housenky mohly přiživit. Ke svému pohybu však potřebují dostatek energie v podobě nektaru, který čerpají z navštívených květů.

Jarní cibuloviny jako lákadlo pro motýly

Čím nalákat motýly do zahrady

Chcete-li se tedy těšit z častých motýlích návštěv – vysaďte si na zahradě nektarodárné rostliny, které motýli milují. Platí přitom, že čím pestřejší bude vaše nabídka během sezony, tím rozmanitější motýli k vám přiletí. Někdy dokonce stačí nesekat tak často trávu nebo nelikvidovat kopřivy v rohu zahrady.

Přírodní zahrada napojená na okolní krajinu

Nad škodami zkuste mávnout rukou

S návštěvou motýlů ale souvisí i škody způsobené žírem jejich housenek. U užitkových rostlin poslouží jako příklad bělásci na salátu, u okrasných třeba babočka bodláková na smilu. Pěstované plodiny je ale možné chránit například vhodnou sítí a u okrasných druhů nezpůsobí motýli obvykle větší poškození. Pokud opravdu chcete přivábit motýly na zahradu, je nutné se s některými škodami smířit. 

Druhým omezením v zahradě určené pro motýly je minimální používání insekticidů v době květu okrasných, ale i některých plevelných rostlin – pro motýly by mohly být smrtelné.

Jak zintentivnit chuť a vůni bylinek

Další tipy do zahrady pro motýly

Kromě vhodných rostlin a omezení chemických přípravků na ochranu rostlin je v zahradě pro motýly důležité ještě následující:

  • Motýlí výsadby umístěte na slunná místa chráněná před větrem.
  • Myslete také na to, že rostliny, které poskytují potravu housenkám (a které jste ochotni obětovat) by neměly růst daleko od kvetoucích (motýlích) výsadeb.
  • Kromě květů nabídněte motýlům i vodu. Stačí miska na vyvýšeném místě uprostřed záhonu, do níž umístíte kameny, klacíky nebo bochánek mechu.
  • V záhonech vytvořte i místa, na nichž budou moct motýli jen tak spočinout (a vy je budete moci lépe pozotovat). Postačí kámen, větev nebo dřevěný špalek, jehož mrtvé dřevo využijí i jiné organismy.

Proč a jak dodat včelám na zahradě vodu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada