Jak se postarat o hvězdník, aby vykvetl

Hvězdník pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky. Z cibulí, které byly do Evropy dovezeny, vznikaly postupně současné hybridy. Latinské jméno hvězdníku Hippeastrum je možné přeložit jako rytířská hvězda. Tomu odpovídá i české označení hvězdník, které bývá velice často zaměňováno za jméno jiné rostliny – amarylky (Amaryllis).

Sedm nejbizarnějších pokojových rostlin

Jaký je rozdíl mezi hvězdníkem a amarylkou

Zatímco však amarylka kvete od srpna do září, hvězdník na jaře (rychlený může kvést i v zimě). Listy amarylky vyrůstají navíc vždy až po vykvetení, u hvězdníku začnou rašit s rozvíjením poupat. Stonek hvězdníku je také dutý, stonek amarylky plný a rozdíl je patrný i na květních tyčinkách – amarylka je má krátké, hvězdníku vyčnívají dlouhé a zakřivené tyčinky ven z květu. Květy amarylky bývají rovněž striktně bílé či růžové, hvězdník může mít květy i lososové nebo červené, případně s žíháním nebo nádechem jiné barvy. Existuje i několik poloplnokvětých kultivarů. 

Jak poznat vánoční a velikonoční kaktus

Ke kvetení potřebuje hvězdník klidové období 

Velké kulovité cibule hvězdníku (květu schopné jsou cibule o průměru min. 7 nebo 8 cm) mohou vytvořit jeden, dva a vzácně i tři květní stvoly vysoké asi 60 cm. Na jednom přitom může kvést tři až šest velkých zvoncovitých květů. Aby však hvězdník vykvetl musí na podzim nebo začátkem zimy prodělat klidové období, během nějž se listy tzv. zatáhnou. Omezte proto zálivku a zeminu nechte vyschnout. Květináč s cibulí pak přeneste na suché místo s teplotou 16 až 18 °C.

Zataženou cibuli můžete přesadit do čerstvého a spíše lehkého substrátu (přeschlé kořeny předem namočte na několik hodin do vody). Podle některých zdrojů se má ale hvězdník přesazovat až po odkvětu a hlavně – přesazení není nutné provádět každý rok. Květináč by měl být asi jen o 3 cm širší než cibule a ta by měla z půdy vyčnívat z jedné třetiny až z poloviny. Během klidového období může být hvězdník, resp. jeho cibule, umístěn ve tmě. 

Zhruba po osmi týdnech začne cibule znovu rašit. Přeneste proto květináč s hvězdníkem na teplejší (teplota substrátu by měla být kolem 21 °C, jinak cibule nevyraší) a světlé místo. Zálivku však naplno obnovte až ve chvíli, kdy je patrný zárodek květního stvolu. Během růstu květního stvolu a květu čerpá rostlina zásobní látky z cibule, proto ji nehnojte. S přihnojováním začněte až při růstu listů.

Pokojové bonsaje: výběr pro začátečníky

Po odkvětu ponechte hvězdníku jen listy

Přesná doba květu se odvíjí od doby výsadby. Při kvetení se doporučuje květináč s hvězdníkem přesunout na chladnější místo. Květy mu tak vydrží déle. Zvadlé květy odstraňte, aby se rostlina nevyčerpávala tvorbou plodů. Následně odstřihněte nebo vylomte i květní stvol, ale listy ponechte – rostlina si jejich prostřednictvím doplní spotřebované zásobní látky. 

Na léto můžete hvězdník přenést do zahrady, nejlépe do polostínu pod strom. Dopřejte mu dostatek zálivky a pravidelně ho i přihnojujte, aby vytvořil co nejvíce listů. Na podzim hnojení ukončete a začněte postupně omezovat i zálivku. Sucho donutí rostlinu k zatažení, resp. ke stažení veškerých zásobních látek do cibule. Vegetační klid opět končí s rašením cibule.

Pokojové rostliny, které umí čistit vzduch