Jaro je tady. A s ním čas nově osázet květináče a truhlíky na terase a balkoně, například pomněnkami a violkami. Proč ne – ale pokud rádi hledáte nové kombinace, zkuste to letos trochu jinak. Drobné jarní květiny můžete do truhlíků a květináčů vysadit s různými kuchyňskými bylinami.
Mezi nejznámější bylinky, které se pěstují v květináčích, patří petrželka, pažitka, bazalka, rozmarýn, oregano, máta či meduňka, vysadit si ale můžete i citronovou verbenu nebo koriandr.
Foto: Shutterstock
Bylinky od pažitky po šťovík
Pažitka, petržel, šťovík, ale také mediteránní druhy, jako šalvěj a tymián, půvabně vypadají a zároveň jimi lze zjemnit řadu jídel. Ale ani violky a pomněnky nemusí být jen na okrasu. Jejich drobnými květy můžete kupříkladu ozdobit saláty.
Rozmarýnu, saturejku a svatolinu je nejsnadnější koupit jako předpěstované sazenice, některé bylinky si však můžete snadno vysít sami – například petržel a pažitku. Výsev se vyplatí, především pokud máte rádi neobvyklé druhy, jako je brukev sítinovitá a šťovík krvavý, nebo zvláštní odrůdy bazalky, které nejsou tak snadno k dostání na trhu ani v zahradnictvích.
Zvláště středomořské bylinky, jako rozmarýn, tymián nebo oregano, ocení dostatek slunce. Substrát v květináči ale rychle vysychá, nezapomeňte proto na pravidelnou zálivku.
Foto: Shutterstock
Podmínky pro pěstování bylinek
Pěstování probíhá nejprve v chráněných podmínkách v domě, protože až do poloviny května mohou přijít noční mrazy. Kdo byliny pilně sklízí a chce vypěstovat další várku v průběhu léta, může to pak uskutečnit i venku. Většina bylinek má podobné nároky, takže je lze dobře kombinovat. Všechny potřebují slunce a s výjimkou potočnice lékařské nemá žádná z nich ráda „mokré nohy“. Ovšem v květináči je nutné zalévat mnohem častěji než v záhonu, protože půda tu rychle vysychá. To platí i pro mediteránní druhy, které jsou jinak naprosto nenáročné.
Pro byliny je důležité, aby půda byla propustná a přebytečná voda mohla odtékat. Neměli byste zapomínat ani na pravidelné dávky hnojiva. Praktická jsou organická hnojiva, která se dávají přímo do zálivkové vody. Když se jaro blíží k závěru a pomněnky a violky odkvetou, lze je jednoduše vyměnit za dlouho kvetoucí letničky: meruňkově zbarvená minipetúnie najde místo vedle pestrolisté šalvěje ’Tricolor’ a tmavě červený muškát se bude cítit dobře vedle tymiánu a saturejky, zatímco pažitka najde nového partnera v modré šalvěji pomoučené.
Bylinky pro oči i chuťové pohárky
Čerstvě sklizené bylinky mohou proměnit i jednoduchá jídla v nezapomenutelný kulinářský zážitek. Tím, že je pravidelně stříháte nebo zaštipujete, zároveň prospíváte rostlinám: pokud byste je nechali přerůst, ztratí hezký kompaktní tvar a zároveň roste pravděpodobnost, že si je najdou škůdci. Pokud by se přece jen objevili, využívejte proti nim přípravky s krátkou nebo nulovou ochrannou lhůtou (například Biool).
Jako ozdoba a zároveň pochoutka se stále více objevují i saláty a nízké odrůdy zeleniny – například rajčat a lilku. Pokud máte málo místa, zkuste pěstovat bylinky na kmínku, pod kterými jsou vysázeny další druhy. Volit můžete vavřín a tymián na kmínku, k tomu petržel, saturejku, šalvěj a listový salát. Tento salát lze dobře pěstovat v truhlíku, kde ho můžete sklízet po několik týdnů.