Brslen je půdopokryvný, ale umí se i pnout. Ceněný je pro panašované odrůdy

Tento brslen vytváří drobný keř a vnáší zelenou barvu a strukturu mezi zahradní rostliny, které jsou během sezony nápadné růstovou formou, barvou listů nebo pestrými květy, ale zimu přečkávají v neolistěném stavu. 

Fotogalerie

Brslen Fortuneův je půdopokryvný, ale dokáže se i pnout

Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei) je už dlouho oceňován jakožto nenáročná půdopokryvná rostlina (s výškou od 15 cm do 1 m) nejen na záhonech a pod dřevinami. Jeho tenké výhony se umějí zachytit příčepivými kořeny, a tak pokrývají kmeny stromů, zdi nebo jiné opěrné konstrukce až do výšky tří metrů. 

Brsleny se uplatní také ve formálních, geometricky uspořádaných zahradách, například se zimostrázem, tisem nebo zakrslými dřišťály, či jako olemování záhonů. 

Kultivary bíle a žlutě panašovaných brslenů

Když se na tyto stálezelené rostliny podíváte zblízka, rozpoznáte na jejich oválných listech dekorativní panašování: bílé u kultivarů ’Emerald Gaiety’, ’Harlequin’ a ’Silverstone’, žluté u ’Emerald’n Gold’, ’Golden Harlequin’ a ’Sunspot’. Listy kultivarů ’Minimus’, ’Sürth’ a ’Radicans’ jsou tmavě zelené. Téměř všechny kultivary se vyznačují nápadným, oranžovo-červenavým podzimním zbarvením. U některých brslenů se po časně letních nenápadných žlutozelených květech na podzim objevují malé načervenalé plody

Dřeviny s barevnými plody pro vaše i ptačí potěšení

www.nkz.cz

Brsleny můžete pěstovat i v nádobách

Decentně působící keře brslenu se uplatní také v nádobách – nejlépe v normální humózní a rovnoměrně vlhké zahradní půdě. Polostín a stín snesou lépe než přímé slunce. Dobře zvládnou vysoké letní teploty i kořenovou kompetici sousedních rostlin. Pokud jde o minimální únosné zimní teploty, mezi kultivary jsou rozdíly. Některé snesou až –20 °C, u kultivarů ’Harlequin’ a ’Silverstone’ je namístě zimní ochrana. Pro tyto rozmanité stálezelené keře se určitě vyplatí najít v zahradě místo. 

Brslen Fortuneův obvykle nevyžaduje řez

Brsleny obvykle nevyžadují řez. Ten je nutný pouze při tvarování živých plotů, nebo pokud byste chtěli pěstovat jednotlivé rostliny jako koule nebo ploché polštáře. Nejlepší čas pro řez je na jaře před vyrašením. Přitom ručními nůžkami na živý plot odstraňte nejen suché, ale také příliš dlouhé nebo holé výhony. Časně v létě lze ještě provést dodatečný řez. 

Méně odolný brslen japonský potřebuje chráněné místo

Na chráněná stanoviště se nabízí také stálezelený brslen japonský (E. japonicus), který nesnese silný mráz nebo extrémně studený vítr. Bez řezu dorůstá do více než metrové výšky. Kromě kultivarů ’Aureus’ a ’Aureomarginatus’ se žlutým okrajem a ’Bravo’ a ’Albomarginatus’ s bílým panašováním zaujme také ’Medio-pictus’ se žlutými výhony a žlutými listy se zeleným lemem. Jako nízký živý plot v předzahrádce nebo jako rostlina v nádobě skýtá pěknou podívanou po celý rok. 

Zelenolisté kultivary brslenu japonského se navíc uplatní i jako náhrada buxusu, stejně jako ’Microphyllus’, ’Green Rocket’ a ’Green Empire’. 

Jak připravit na zimu stálezelené listnaté keře

www.nkz.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada