REKLAMA
REKLAMA

Panašované cesmíny se žlutými plody

REKLAMA
REKLAMA

Stálezelené keře cesmín byly vyšlechtěny i do méně známých odrůd se žlutě panašovanými listy nebo žlutými plody. A právě ty díky svému zbarvení dokážou prosvětlit pošmourné zimní dny. 

Kolik znáte cesmín 

Odrůdy se žlutě panašovanými listy ovšem nesnesou tolik stínu jako ty s listy úplně zelenými. Proto se smějí – s výjimkou odrůdy ’Rubricaulis Aurea’ cesmíny ostrolisté (Ilex aquifolium) – vysazovat nanejvýš do polostínu. Listy cesmíny vroubkované (I. crenata Golden Gem’) jsou při rašení žluté, později světle zelené a nejhezčí budou na plně osluněném místě. Nejvhodnější stanoviště pro odrůdu cesmíny Meserveové (I. meserveae) se žlutými plody ’Golden Girl’ je rovněž na slunci nebo v polostínu.

Cesmína s panašovanými listy a žlutými plody
Info ikona

Ačkoli se cesmína vyskytuje po celém světě, u nás volně neroste ani nezplaňuje.

Do jakých podmínek 

Nároky na půdu jsou u všech cesmín stejné: mají rády půdy chudé na vápník, humózní a mírně vlhké. Většina odrůd s panašovanými listy bude navíc vděčná za chráněné stanoviště a zimní ochranu v prvním roce po výsadbě – pokud možno přikryjte spodní část rostliny. Plody cesmíny – ať už žluté, nebo červené – jsou pro člověka jedovaté, ptákům však poslouží jako vítaná zimní potrava.

REKLAMA
REKLAMA

 

Predplatne

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA