Nášlapné kameny: jaké vybrat a jak je uložit

Pořízení nášlapných kamenů do zahrady může mít hned několik důvodů. Chcete se dostat na určité místo (třeba ke kompostu) a příliš se u toho nezašpinit (např. po dešti). Můžete také chtít předejít vyšlapaným stezkám v trávníku, pohodlně provést návštěvu okrasnými záhony nebo jenom oživit travnatou plochu. Ať tak či onak, máte před sebou výběr z velkého množství materiálů a relativně snadnou pokládku. 

Nášlapné betonové desky v trávníku
Info ikona

V trávníku se dobře vyjímají betonové nášlapné desky. Jejich nepravidelné rozmístění může být příjemným oživením zelené plochy.  

Foto: Shutterstock

Šlapáky z kamene, betonu i ze dřeva

Nabídka zahradních nášlapných kamenů je bohatá. Vybírat můžete nepravidelné přírodní kameny (andezit, rula, pískovec, vápenec, břidlice...), betonové napodobeniny kamenů (ale i dřeva), pravidelné i nepravidelné betonové desky nebo dřevěné kuláče, pražce apod. Použít můžete i cihly, které k sobě vhodně sestavíte. Vyberte ale jen jeden materiál – je-li to možné, nekombinujte je. 

Vždy by mělo jít o materiál, který se v zahradě nebo na domě už vyskytuje, a do daného prostředí tak dobře zapadne. Záleží samozřejmě i na stylu zahrady: do přírodní nebo venkovské se hodí více dřevo, do městské a moderní zase beton. Důležitý je i protiskluzný povrch daného materiálu. 

Cesta z betonových šlapáků v záhonu
Info ikona

V záhonu můžete šlapáky uložit i do štěrkem vysypané cesty. Tu je ale nutné oddělit od rostlin vhodnou zábranou, jinak budou šterkem prorůstat.

Foto: Shutterstock

Než nášlapné kameny položíte 

Nejprve si vytyčte trasu cesty a podle velikosti šlapáků se rozhodněte, jestli povedou váš krok v jedné řadě, střídavě – jednou vpravo, jednou vlevo, nebo rovnou ve dvou řadách. Pak si šlapáky na vytyčenou plochu zkusmo rozestavte a vyzkoušejte, jestli vám vyhovuje jejich vzdálenost (délka kroku). 

Platí, že pokud povede cesta z nášlapných kamenů trávníkem, měly by být umístěny mírně pod jeho úroveň. Důvodem je snadné přejetí sekačkou při sečení trávy. Jestliže ale plánujete zakomponovat šlapáky do záhonů, mohou být ve stejné výšce nebo mírně nad okolním terénem (zvlášť, když povrch záhonů mulčujete). 

Cesta z nášlapných kamenů
Info ikona

Cestu z nášlapných kamenů veďte záhonem, do nějž jinak nemáte přístup (třeba kvůli pletí), nebo si přes něj často zkracujete cestu.

Foto: Shutterstock

Jak položit nášlapné kameny

Samotná pokládka šlapáků je snadná. Položte je na místo, vyznačte si jejich obrysy (používá se barevný sprej, ale šlapák stačí obkroužit rýčem nebo zahradní lopatkou) a v místech uložení strhněte travní drn a odeberte dostatečné množství půdy. Na dno připraveného „lože“ nasypte trochu štěrku nebo písku, kámen uložte a do případných mezer okolo šlapáku dosypte půdu s pískem

Po celou dobu práce přitom používejte pomocné prkno ke kontrole výškových rozdílů, gumovou paličku a vodováhu. V nerovné zahradě přizpůsobte pokládku okolnímu terénu, při vyšším sklonu ale zvažte spíše schody.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada