Venkovní bydlení s kovovým nábytkem

Co by měl ideální zahradní nábytek splňovat? Kromě nulové údržby a měkkého spočinutí by na něj mělo být také spolehnutí, nejlépe za každého počasí. 

Lehký těžší, ale ušlechtilý kovový nábytek

Kovový nábytek odolá téměř všemu. Hliníkový je lehký, nezrezne, nepoškodí ho ani mráz a s kvalitní povrchovou údržbou takřka nevyžaduje žádnou péči. Odolností se vyznačuje i ocelový nábytek, co na tom, že není lehký? Robustní, ale poctivě vyrobený kousek postavíte kamkoli a můžete si ho užívat celý rok.  

Nevýhodou kovu byla dříve jeho tepelná vodivost – v chladu studil a na slunci pálil. Dnes už jsou ale dostupné i hi-tech materiály, které jsou na dotek příjemné.

Zahradní židle Albert Kuip Garden
Info ikona

Každá zahrada, terasa či balkon si zaslouží nějaký ten designový kousek! Zahradní židle Albert Kuip Garden je pro tato místa přímo stvořená. Celokovový skvost zaujme stabilitou a lehkostí. Nabízí Alhambra.

Foto: Alhambra

Konstrukce a spoje kovového nábytku

Pří výběru nábytku z kovu se zaměřte zejména na jeho konstrukci. Lehký a minimalistický vypadá lákavě, musí ale něco vydržet. Kromě celé kostry a sedacích částí zkontrolujte také spoje. Nekvalitní provedení může mít za následek korozi nábytku, o rezavých skvrnách na terase a polštářích nemluvě. 

Předností kovového nábytku je rovněž údržba. Většinou ho stačí jen osprchovat zahradní hadicí a nechat oschnout. Nikdy na něj nepoužívejte kartáč – mohli byste narušit jeho povrch a nedoporučuje se ani čištění vysokotlakým čističem.

Nábytek z kolekce Hamptons Graphics
Info ikona

Nábytek z kolekce Hamptons Graphics od výrobce Roberti Rattan je vhodný do interiéru i exteriéru. Hliníkový rám je ošetřený epoxidem a materiály polštářů byly zvoleny tak, aby odolaly venkovnímu prostředí. Nabízí Puntodesign.

Foto: Puntodesign

Měkké sezení v nábytku z kovu 

Pro větší pohodlí je potřeba kovový nábytek vybavit polštáři z outdoorových textilií. Ty jsou totiž UV stabilní, jejich barvy neblednou, odolávají povětrnostním vlivům i dešti, a přitom nepodléhají vlhku ani plísním. Výplň musí být z voděodolné pěny, nejlépe s otevřenou buněčnou strukturou, z níž voda snadno odteče, a která podporuje proudění vzduch a rychlejší vysychání. 

Péče o takové textilie je vzhledem k jejich voděodolnosti jednoduchá. Stačí vlhká houbička a jemný čisticí přípravek. Čistidla na bázi alkoholu mohou potah či výplň poškodit. Některé materiály je možné i prát, vždy se ale řiďte pokyny výrobce.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada