Usnout vám pomůže hluchavka, kozlík a další bylinky
S nervozitou a nespavostí vám pomůže zejména hluchavka bílá (Lamium album). Čaj z hluchavky má velice příjemnou vůni a chuť a chutná i dětem. Navíc má protizánětlivé účinky.
Spánek vám přivolá i kozlík lékařský (Valeriana officinalis), který má tišící účinky a pomáhá ke zklidnění. Účinné látky kozlíku jsou obsaženy v kořenu. Ten si můžete nasušit (vykopává se na jaře z dvouletých rostlin, ještě před jejich rozkvětem) nebo koupit v lékárně. Na jeden šálek čaje postačí čajová lžička sušeného kořene. Kozlík ale užívejte nejdéle měsíc, pak ho na čas zase vysaďte.
Z dalších bylin můžete vyzkoušet také mateřídoušku obecnou, chmel otáčivý, levanduli lékařskou, heřmánek pravý, meduňku lékařskou nebo šantu kočičí. Pro detaily si projděte naši fotogalerii.
Proti nespavosti vyzkoušejte bylinkový čaj. Rostlin, které vám pomohou usnout, existuje hned několik.
Biohacking aneb změňte dosavadní životní styl
Asi už jste slyšeli slovo „biohacking“. Zjednodušeně řečeno jde o určité změny životního stylu, které vedou ke kvalitnějšímu a spokojenějšímu životu. Tyto změny vycházejí z vědomého přístupu k vlastnímu životu. Co tedy můžete sami udělat pro lepší spánek?
- Nechoďte spát příliš pozdě. Odborníci doporučují být v posteli kolem 22. hodiny.
- Omezte stimulanty, jako je třeba kofein. Po celodenním pití kávy se spánek jen tak nedostaví a když, tak nebude mít omlazující účinky. Hraniční by měla být 14. hodina, po níž už kávu nepijte.
- S kofeinem se pojí i rychlý životní styl a stres. Tělo v jeho důsledku produkuje stimulační hormony (adrenalin a kortizol) a spánek pak ne a ne přijít. Vyzkoušejte proto meditaci pro zklidnění mysli.
Vyspat se do růžova je důležité. Když to nejde, začněte pátrat proč.
- Zdravému spánku neprospívá ani rychlé občerstvení, polotovary apod., které představují pro tělo zbytečnou zátěž, se kterou se musí v noci vypořádat. Snažte se jíst proto zdravěji a naposledy mezi 18. a 19. hodinou.
- To samé platí pro alkohol před spaním. Možná vám pomůže rychle usnout, ale tělo ho musí odbourat a spánek nebude kvalitní.
- Před spaním vynechte také televizi a počítač (alespoň dvě hodiny předem). Potlačují totiž produkci spánkového hormonu melatoninu až o polovinu.
- Připravte si ložnici. Místnost určená ke spaní by měla být zatemněná (vhodné jsou tzv. zatemňovací závěsy nebo masky na spaní), dostatečně vyvětraná a spíše chladná (mezi 15 a 20 °C) a izolovaná od případného hluku.
- Dopřejte si kvalitní a pohodlnou matraci a lůžkoviny, které vám vyhovují. A nezapomínejte je pravidelně měnit – polštáře za půl roku až za rok, matrace po pěti až deseti letech.
- Nespěte s mobilním telefonem vedle postele, příp. vypněte bezdrátové připojení k internetu. Omezíte tak možný vliv elektromagnetického záření na váš spánek.
Zdroj: autorka (amatérská bylinkářka) a codeoflife.cz