Trendem současné doby je nákup rostlin na internetu: Ušetříte čas i peníze a rostliny za vás vyberou odborníci

O tom, zda je pohodlnější zajet do zahradnictví, vybrat rostlinu, zaplatit a odjet, nebo zda vzít do ruky počítač či telefon, vybrat, zaplatit a nechat si přivézt, bychom mohli diskutovat dlouhou dobu. Každý má jiné preference, někdo se možná nákupu přes internet bojí. Doba se ale mění, vše se posouvá dopředu a kytičky na internetu objednávají už i některé naše moudré a spořivé babičky. Chcete vědět proč a čemu se vyvarovat, abyste byli maximálně spokojeni?

Výhody nákupu rostlin na internetu:

Obrovský výběr rostlin z pohodlí domova. V klidu vyberete kultivar, který potřebujete a ihned se dozvíte, zda je skladem. Nemusíte tedy mezi regály vymýšlet náhradní osázení, jestliže vaši vybranou rostlinku nemají nebo nevedou.

Informace o rostlinách si načtete již doma. Spousta e-shopů u rostlinek uvádí podrobné informace ke konkrétním rostlinám včetně budoucích rozměrů a péče. Mnohdy přispívají články na blogu a rádi poradí a zodpoví vaše dotazy. Nemusíte se obávat, zda na prodejně narazíte na nezkušeného brigádníka, informace si dohledáte předem.

Můžete vybírat i v čase, kdy je zahradnictví zavřené.

Rostlinky přivezou až k vám domů, případně si je vyzvednete již připravené. Větší množství nebo větší stromy se také nemusí vejít do auta a pokud nevlastníte káru, bude se vám doprava hodit.

Může se zdát paradoxní, ale výhodou je, že si nevyberete rostlinu sami. Obzvlášť jste-li spíše začátečník, sáhnete často po hezky vypadající, olistěné rostlině, s mnoha květy, ale zahradník ví například to, že lepší je dát přednost dobře a správně stavěné rostlině, sic s méně květy.

Cena. Dopředu znáte cenu a můžete porovnat více prodejců. Ti se navíc mezi sebou často předhánějí a běžně vyjde nákup on-line levněji, než v zahradnictví.

Zahradnictví
Info ikona

Nevýhody nákupu rostlin na internetu:

Zahradník rostlinu prohlédne, vybere a zabalí. Sami byste měli prostor zkoumat všechny květináče a k regálům se několikrát vracet, ale věřte, zahradníci už to mají v oku a snaží se vybírat tak, aby zákazníka co nejlépe uspokojili.

Doprava může být daleká a cokoliv se může cestou pokazit. Rostliny pak mohou trpět a nemusí cestu přežít. Standardně jsou dobře zavlažené a zabalené ve speciálních obalech, aby se nepolámaly nebo nevysypal substrát, ale jakmile zůstanou v obalech uzavřené na více dní, mohou se například zapařit a začít plesnivět.

Čtěte recenze a dobře promyslete, kdy rostlinky objednáte

Čtěte recenze. Důkladně si e-shop prověřte, přečtěte recenze a zjišťujte relevantní zkušenosti zákazníků. Napovědět vám také může, jaké informace e-shop uvádí, zda je sdílný nebo se toho o rostlinách naopak moc nedozvíte.

Zjistěte, kdy a jak e-shop odesílá a snažte se naplánovat objednávku tak, aby rostlinky nezůstaly někde ležet. Plánujete-li v pátek nebo na víkend odjet a víte, že objednávku nepřevezmete, domluvte se se sousedkou nebo nákup odložte.

Některé e-shopy nabízí vlastní dopravu, která bývá mnohem dražší a vy sázíte na to, že květiny či stromy přiveze odborník. Zjistěte si, jak doprava skutečně probíhá, protože se může jednat o pouhý rozvoz vlastním či „zapůjčeným“ řidičem.

Vybírejte pokud možno osvědčenou dopravu ve vašem okolí. Různí dopravci, resp. řidiči, se na různých místech chovají jinak.

Co dělat, aby rostlinky byly co nejvitálnější a proč jsou lepší ty, co se tváří "polomrtvě"

Při převzetí objednávky rostliny řádně zkontrolujte. Poté ihned vyndejte z obalů, je-li potřeba, zavlažte a dejte mimo přímé slunce. Zasaďte dle počasí a období.

Obzvlášť v jarních měsících, kdy rostliny teprve raší, se může zdát, že e-shop zaslal špatné, zničené či dokonce mrtvé rostliny. Pokud na jaře zakoupíte čerstvou, vitální rostlinku, pravděpodobně vyrostla nebo rostla přes zimu ve skleníku. Pro rostlinky je lepší co nejmenší šok, jak teplotní, tak substrátový. Rostlina, která žila mimo skleník venku, se snadněji přizpůsobí aktuálním podmínkám. Myslete tedy na to, že spousta rostlin na jaře se ještě vzpamatovává ze zimy nebo teprve vylézá z půdy. Mohou mít zaschlé listy nebo dokonce částečně omrzlé větvičky.

Jakoukoliv pochybnost hlaste e-shopu a nejprve se zeptejte, zda je to v pořádku. Rostliny je lepší v případě pochybností co nejdříve vyfotit, v horším případě vůbec nepřebrat.

Pište recenze. Pomozte ostatním nakupujícím svou dobrou či špatnou zkušeností.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada