Jak si z vrbového proutí uplést plůtky k olemování záhonů

Aby vás při vyplétání plůtků nebolela záda, vyrobte si jednotlivé dílce vrbového plotu na pracovním stole, a teprve pak je upevněte do země. Důležité je mít na paměti, že čerstvě uříznuté vrbové pruty (třeba ze zimního řezu) můžete použít rovnou, zatímco starší až po několika dnech namáčení. Jinak by se vám hned zlomily. 

K výrobě plotu použijte vrbové pruty a lískové větve

Na pletené proutěné ploty se výborně hodí žlutozelená vrba košíkářská (Salix viminalis) a červenohnědá vrba nachová (S. purpurea). Protože svislé sloupky plůtků by neměly zapouštět kořeny a obrážet, použijte pro tento účel lískové větve (na okraje jednotlivých plůtků silnější, pro vnitřní zpevnění tenčí). Konec vrbových prutů a rušivé postranní výhony odstřihněte zahradními nůžkami. Lískové větve, které poslouží jako postranní sloupky, uřízněte pilkou na délku 60 cm a seřízněte je na jedné straně nožem do špičky. Vnitřní sloupky plůtku nařežte jen na 40 cm (a do špičky je neseřezávejte). 

Pro snazší proplétání použijte předvrtanou lať

Aby vám výroba jednotlivých dílců plotu šla rychleji, připravte si pomocnou dřevěnou lať (70 x 6 x 4,5 cm) a vyvrtejte do ní z jedné strany otvory, jejichž průměr bude odpovídat tloušťce lískových sloupků. Počítejte s tím, že krajní otvory budou mít pro postranní sloupky větší průměr. Pro zjednodušení uveďme jako příklad lať s krajními otvory o průměru 3 cm a pěti otvory mezi nimi, každý o průměru 1,5 cm. Na 70 cm dlouhé lati je tak sedm otvorů. Tyto rozměry jsou ale orientační, přizpůsobte je konkrétním větvím a vašim potřebám. 

Jak vrbové pruty do plůtku zaplétat

Nyní do otvorů v lati upevněte krajní i vnitřní lískové sloupky – měly by v ní dobře držet. K proplétání jsou nejvhodnější vrbové pruty silné 0,5–1 cm. Začněte je mezi lískovými sloupky postupně proplétat, přičemž jejich konce nechte buď prozatím volně trčet s tím, že je na konci práce odříznete, nebo je rovnou zastrkávejte do vzniklých meziprostorů mezi proutím nebo u jednotlivých sloupků. Pruty při práci stále stlačujte směrem dolů, aby byl plůtek dostatečně hustý. Po dopletení do požadované výšky, sejměte plůtek z pomocné latě a vnitřní lískové sloupky zkraťte na výšku výpletu. Horní konce krajních sloupků nechte nad výplet trochu přečnívat a spodní konce plůtku (seříznuté do špičky) zabodněte do půdy na vybraném místě v zahradě. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada