Zlikvidujte mravence pomocí čtyř fíglů: klidně na ně vezměte křídu nebo citron

Mravenci jsou v přírodě užiteční

Mravenci jsou v přírodě jistě užiteční, ale na svých zahradách či v bytě je rozhodně nechceme. Vyrazit s nimi do boje je dobré již v samotném začátku, kdy se objeví pár jedinců, tzv. průzkumníků. Ať již vyzkoušíte jakýkoliv způsob, jak se jich zbavit, počítejte s tím, že mravenci jsou nejen pracovití, ale také chytří, takže způsoby jejich likvidace musíte měnit, jinak velmi rychle zjistí, kde je překážka a vymyslí si jiný způsob, jak se k vám dostat.

Mravence v zahradě vidíme neradi

Mohlo by se zdát, že v zahradě nám mravenci nemohou nijak vadit, přece jen, i zahrada je příroda. Nicméně, právě mravenci často mohou za to, že naše zahrada a rostliny je zamořená mšicemi. Tyto rostlinné upíry si totiž mravenci velmi cení a chrání je proti jejich přirozeným nepřátelům, například v podobě slunéček, pestřenek či jejich larev. Mravenci si mšice vynáší do koruny stromů či na listy okrasných a užitkových rostlin, zde je opečovávají a mšice jim za odměnu poskytnou sladkou medovici. A všichni jsou spokojeni. Takže, nechcete-li bojovat s nejčastějším savým škůdcem na zahradě, zlikvidujte jejich ochránce - mravence.

Jak se zbavit mravenců

1. Použijte ocet

Kyselý zápach octa nemá v oblibě více živočichů či škůdců a zabírá i proti mravencům. Takže místa, kde se mravenci vyskytují nejvíce či víte, odkud vylézají, pravidelně vytírejte vodou s octem. Pomocí rozprašovače se silným roztokem octa můžete také stříkat přímo na mravenčí cestičky nebo nalít do místa, odkud k vám nezvaní návštěvníci přišli.

2. Mravenci nemají rádi tyto bylinky 

My jejich typickou vůni milujeme, ale tito přírodní pracanti ji nesnáší. Takže opět na místa, kde se mravenci vyskytují nejvíce nasypeme ostrůvky koření, nejlepší je hřebíček, skořice, pepř i bylinky jako je meduňka, máta, levandule či rozmarýn. Vám bude díky tomu byt krásně vonět a mravenci se přesunou jinam. Je ale dobré obměňovat bylinky každé dva dny, protože jinak si mravenci na jejich vůni zvyknou a už je neodradí.

3. Mravenci nesnáší citronovou šťávu

I plátky citronu či citronová šťáva není mravencům úplně po chuti. Stačí, když šťávou pokapete cestičku nebo plátky citronu položíte k místu, odkud mravenci vylézají. Dejte ale pozor, citronová šťáva je docela agresivní a mohla by vám na místě vyleptat bílou skvrnu. Citrony měníme každý den, jinak totiž uschnou a už tolik nevoní.

4. Vypudit mravence dokáže i obyčejná křída 

Křída rozhodně nepatří mezi mravenčí pochutiny, takže k jejich přesunu stačí, když nasypete drcenou křídu na místa, odkud vylézají, nebo na cestičky, kde se pohybují. Křídu lze použít i venku, ale jakmile zaprší, musíte ji aplikovat znovu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada