Nejkrásnější zapomenuté trvalky našich babiček: vysaďte si baptísii, amsonii nebo daleu a budete okouzleni jejich květy. Nemusíte je ani zalévat

Máte-li čistě trvalkovou zahradu nebo alespoň větší trvalkový záhon, jistě víte, že u některých druhů poněkud déle trvá, než se plně rozrostou do své krásy. Dalo by se říct, že trvalkám to někdy vážně „trvá“, ale čekání jistě stojí za to. A právě mezi druhy, které si musí nejprve na nové stanoviště zvyknout patří trvalky, které sice pěstovaly zcela běžně naše babičky, nicméně ze stávajícího sortimentu rostlin poněkud vymizely. Jedná se o daleu, amsónii a baptísii. Rádi vám tyhle krásky představíme a vy si tak budete moci vysadit nové rostliny do svých sbírek. Těmito druhy totiž rozhodně neprohloupíte, jsou nenáročné a dlouhověké, takže vám na vaší zahradě budou dělat radost po mnoho let.

Baptísie: odolná kráska s neskutečným květem

Baptísie (Baptisia sp.) je trvalka, která stále ještě nemá své pevné místo v našich zahradách, nicméně některá zahradní centra ji ve svém sortimentu již nabízí. Baptisie, která pochází z jižní Ameriky, je zajímavá především svým květem a kvete zhruba od druhé poloviny května. Díky své výšce, která může být až 130 cm ji můžete využít také jako řezanou květinu do vázy. Barvy květů jsou v odstínech žluté, modré, hnědé, hnědožluté či modrofialové, záleží samozřejmě na daném kultivaru. Její velmi pozitivní vlastností je, že dobře snáší sucho. Tato vlastnost je dána tím, že má mohutný kořen a díky němu dokáže vodu nalézt i v hlubších vrstvách.

Jaké se baptísie pěstuje

Jakmile rostlina zakoření, jedná se o dlouhověkou rostlinu. Vyžaduje jen plné slunce, případně mírný polostín. Milují propustné půdy s dobrou drenáží a nesnáší příliš zamokřené půdy, v tom případě baptísie trpí na zahnívání kořenů.

Tyto 3 druhy baptísie patří mezi nejkrásnější

Baptísie je samozřejmě krásná vždy, nicméně některé druhy jsou přece jen oblíbenější než jiné.

Baptísie jižní (Baptisia australis) s modrofialovými květy, Baptísie barvířská (Baptisia tinctoria) se žlutými květy nebo baptísie bílá (Baptisia alba) s krémovými květy.

Amsónie: modrá hvězda může zářit i na vaší zahradě

Amsónie (Amsonia sp.) je dlouhověká trvalka pocházející ze Severní Ameriky. Než se amsonie pořádně rozroste sice trvá trochu déle, nicméně trpělivost je pak oceněna, a to jejími neskutečně krásnými květy. Ty jsou, dle druhu a kultivaru, buď modré nebo bílé a vypadají jako malé hvězdičky. Začínají nakvétat v květnu. Kromě krásných květů vyniká amsonie i zajímavými listy, které se na podzim zbarví do svítivě žluté barvy.

Amsónie nemá hvězdné manýry: pozor si na ni ale dejte

Amsonie je nenáročná trvalka, která opět dobře zvládá sucho, a navíc je dlouhověká. Také miluje spíše slunce a propustnou, písčitou půdu. U amsonie ale buďte na pozoru, mohla by vám totiž způsobit nepříjemný zážitek v podobě vyrážky. Ze stonků a listů po poranění vytéká bílý latex, který může u citlivější pokožky způsobit vyrážku. Chcete-li si ji třeba namnožit, pro jistotu se vyzbrojte alespoň slabými rukavicemi.

Dalea: trvalka, kterou hmyz přímo zbožňuje

Dalea purpurová je ten nejčastější druh této krásné trvalky, který se u nás pěstuje. Dalea pochází z prérií Severní Ameriky a zahradníci ji považují za velmi perspektivní druh. Dalea je totiž opět velmi nenáročná na pěstování, zvládá sucho a navíc, láká užitečný hmyz, včetně opylovačů. A protože především včel i motýlů obecně ubývá, dalea nabízí možnost, jak opylovače do našich zahrad opět nalákat.

Dalea nesnáší zimní vlhkost

Dalea je opět nenáročná trvalka snášející sucho, preferuje plně osluněná stanoviště s propustnou půdou a dobrou drenáží. Pokud se v zimě u jejích kořenů hromadí voda, je to ten nejčastější důvod, proč tato trvalka odumře. Zimní vlhkost totiž nesnáší, začnou jí vyhnívat kořeny a rostlina na jaře již nevyraší. Daleu lze dobře množit výsevem.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada