Hledíky patří mezi naše nejkrásnější letničky: teď si je můžete vysadit a pěstovat je klidně na balkoně nebo v truhlíku na okně

Hledík je obletován opylovači

Hledíky, především hledík větší (Antirrhinum majus) stále patří mezi velmi oblíbené letničky pocházející z jižní Evropy, přičemž v sortimentu nalezneme jak kultivary nízké, vhodné do nádob či truhlíků, tak i vysoké, které lze použít k řezu a zkrášlit si jím svůj domov. Velmi dobře vypadají ve skupinové výsadbě spolu s dalšími letničkami jako jsou afrikány či astry. Hledíky si můžeme zakoupit již jako sazeničky, nebo si je můžeme lehce předpěstovat doma na parapetu. Hledíky svými nálevkovitými květy lákají opylovače.

Jak vypadají hledíky

Hledíků známe asi 20 druhů a patří do čeledi jitrocelovité, jeho příbuzným je tedy jitrocel. Výška hledíků je od 15 cm do 1 metru, přičemž vyšší kultivary mohou vyžadovat oporu. Rostlina vytváří husté trsy a kvetou od května do října.

Jak pěstovat a jak je množit hledík

Hledík řadíme mezi nenáročné rostliny, jako většina letniček však vyžaduje stanoviště na plném slunci, svědčí jim propustné půdy a občasné přihnojení. Dobře snáší také kratší období sucha. Nejčastěji se pěstují ze semínek, a to buď ze samovýsevu nebo semínka vyséváme zhruba v březnu a předpěstujeme si sazeničky doma na parapetu. Ven sazenice i zakoupené rostliny vysazujeme až po půlce května. Pokud rostlinu při výšce asi 10 cm zaštípneme, bude silnější a dobře rozvětvená. Odkvetlé květy odstraňujeme a díky tomu podpoříme růst květů nových. Necháme-li odkvetlé květy na rostlině, můžeme květ nechat dozrát v plody a pak sesbírat semínka, která využijeme příští rok při předpěstování sazeniček na novou sezónu.

Hledík klidně snězte

Kromě toho, že jeho pyskaté květy lákají motýly a opylovače, hlavně čmeláky, kteří se do jeho květů dobře dostávají, mají hledíky ještě jedno pozitivum. Jejich okvětné lístky jsou jedlé a využívají se například do salátů na palačinky nebo dorty jako ozdoba.

Kam hledík nejlépe vysadit

Hledíky jsou typickou letničkou našich babiček, hodí se tedy do venkovských, rustikálních či chatových zahrad, jsou atraktivní jak na volných záhonech, tak v nádobách a truhlících. Zajímavé jsou hledíky také ve skalce, především nižší kultivary, využívají se také jako lem chodníků nebo oživí kamennou zídku. Je velmi dekorativní ve společné výsadbě s dalšími letničkami.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada