Larvy pestřenek nemilosrdně vraždí mšice: vysaďte vhodné rostliny a přilákejte tento užitečný hmyz na zahradu

Pestřenka
Info ikona

Pestřenky milují jednoduše kvetoucí rostliny, snáze se tak dostanou k nektaru a pylu

Pestřenky nebo také vosičky, jsou zvláštní v mnoha směrech, všimli jste si například, že se dokáží vznášet na jednom místě? Mají výborné manévrovací schopnosti, v letu umí dokonce i couvat. Na našem území existuje asi 400 druhů pestřenek, přičemž její typické, žlutohnědě pruhované tělo, díky čemuž je zaměňována s vosou, ji má chránit před predátory. Ne vždy to ale vyjde. Pestřenky nemají žihadlo, ani kusadla, není tedy třeba se, jakmile se u vás objeví, ničeho obávat. Nejčastěji se u nás vyskytuje pestřenka rybízová, pestřenka obecná a pestřenka psaná.

Larvy pestřenek vás zbaví mšic a dalších škůdců

Dospělci se živí pylem, ale jejich larvy jsou krvelačné bestie, které se zaměřují především na savý hmyz, jako jsou mšice a třásněnky. Pošmáknou si i na červcích, molicích nebo housenkách, zkrátka na veškerém drobném hmyzu s měkkým tělem. Pestřenky nejprve vyhledají kolonii škůdce, například zmíněné mšice, a do její blízkosti nakladou vajíčka. Zhruba za dva dny se vylíhnout larvičky, které se ihned pouští do hodování na mšicích a jiném hmyzu, který je většinou pro nás pouze přítěží. Ačkoliv larvy vypadají nemotorně a pohybují se velmi pomalu, dokáží během několika dnů vysát až 800 menších mšic a tím se řadí mezi úhlavní nepřátele tohoto savého hmyzu. Jakmile se larvy vykrmí, slezou z rostliny do půdy, kde se zakuklí a brzy se zrodí nová pestřenka. Životní cyklus pestřenky trvá asi měsíc, ale za tu dobu stihne dospělá pestřenka naklást až stovku vajec.  

Jak přilákat pestřenky do zahrady: vysaďte vhodné rostliny

Pestřenky jsou hlavně opylovači, dospělí jedinci hodují na květech jednoduše kvetoucích, nejčastěji bílé a žluté barvy. Výzkumy potvrdily, že po včelách jsou právě pestřenky nejlepšími opylovači. Chcete-li tyhle pracanty přilákat, vysaďte dostatek vhodných rostlin.

Ihned zjara se doporučuje, abyste ponechali v trávníku či v záhoně pár sedmikrásek a pampelišek, ty pestřenky milují a budou se vám na zahradě zdržovat. Mezi další oblíbené rostliny patří například řebříček, mochna, rozchodníky nebo okrasné česneky. Pestřenky s oblibou vyhledávají také rostliny z čeledi miříkovitých, kam patří fenykl, kmín, kopr nebo anýz. Milují levanduli, tymián i mátu. V létě podpoříte jejich výskyt také tím, že budete podporovat růst kvetoucích bylin v trávníku, zkrátka část zahrady nesekejte a nechejte byliny vykvést. Nejen pestřenky, ale i další užitečný hmyz, zde v podrostu přečkávají noc a ráno oblizují ranní rosu.

I pestřenky mají své nepřátele

Pokud nebudeme počítat člověka, který svým nešetrným používáním pesticidů na zahradě jejich počty limituje, mezi přirozené predátory pestřenek patří ptáci, pavouci a vosy. Ačkoliv pestřenky mají zbarvení těla, kterým by měly predátory zmást, na tyto predátory to nezabírá a jejich maskování prokouknou.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.