Mravenci na zahradě jsou někdy obtížní a navíc přenášejí mšice. Zkuste je nasměrovat jinam, nebo je rovnou přestěhujte

Mravenci představují pro zahradu neocenitelnou pracovní sílu, která je navíc zdarma. Proto si přesouvání nebo dokonce odstraňování mravenišť dvakrát rozmyslete. Nemluvě o tom, že některé druhy mravenců jsou chráněné, konkrétně podrod Formica. Jeho zástupce poznáte podle oranžového těla s černou hlavou a černým zadečkem. Přesun chráněných mravenců musí schválit úřady a provést odborník, ostatní mravence však trochu „usměrnit“ můžete. 

Mravenci chrání a přenášejí savé mšice

Kromě mnoha hromádek půdy, které se objevují v trávníku, a mravenišť v blízkosti terasy, iritují mravenci zahrádkáře i svým soužitím s mšicemi. Kdo četl Ferdu Mravence ví, že mšice žijí s mravenci v určité symbióze. Mšice poskytují mravencům medovici (cukry rostlinných šťáv, které nejsou schopné zpracovat, vylučují v podobě sladkého sekretu – medovice) a mravenci mšice na oplátku chrání před různými predátory (např. larvami berušek) nebo je přenášejí na nová místa za lepší potravou. Rozbořením mraveniště však ničeho nedosáhnete, mravenci si ho znovu postaví.

Mraveniště přestěhujete pomocí květináče

Pokud se rozhodnete mravence přestěhovat, např. z trávníku u bazénu, ze skleníku nebo z dětského koutku, stačí často mraveniště jen vyrýt, nabrat na lopatu a přenést na vhodnější místo v zahradě (nebo za zahradou), kde nebude nikomu vadit. Musíte ho ovšem vyrýt celé.

Mravenci a mšice na spodní straně listu
Info ikona

Mravenci se o „své“ mšice starají, chrání je a přenášejí za lepší potravou.

Jiný postup doporučuje postavit nad mraveniště dostatečně velký hliněný květináč dnem vzhůru. Předtím mu ale ještě ucpěte odtokový otvor, třeba slámou (tou ho můžete i trochu vystlat). Mravenci vnitřní temný prostor květináče za čas vyplní materiálem a osídlí. Pak už stačí jen nádobu během noci nebo brzy ráno, kdy je většina mravenců pohromadě, přenést tam, kam potřebujete. Původní místo mraveniště je podle mnoha zdrojů ještě vhodné dodatečně posypat některou z aromatických bylin

Nejvhodnější termín ke stěhování mravenců je jaro nebo časné léto. Mravenci by totiž měli mít dostatek času, aby si do zimy vybudovali podzemní část mraveniště, v níž budou přezimovat. 

Babské rady, jak donutit mravence ke stěhování 

Ke změně bydliště mají mravence nenásilně donutit také některé aromatické byliny, jejichž pach jim údajně vadí (levandule, pelyněk, máta, majoránka). Vysaďte je v okolí, a uvidíte. 

Mravenčí stezky a místo mraveniště je podle „babských rad“ rovněž dobré sypat skořicí, pálivou paprikou, hřebíčkem, kari kořením nebo citrusovou kůrou. Někdy se uvádí i kávová sedlina. Jak moc jsou tyto postupy účinné, vám však neřekneme. Navíc, co zabere na jedné zahradě, na druhé obvykle nefunguje. Osvědčeným postupem je však opakované prolévání místa s mraveništěm vodou (zabírá i kopřivová jícha) – mravenci nemají rádi vlhko a za čas se přesunou o kousek dál. 

Chemii a likvidaci mravenců se, prosím, vyhněte 

Je-li to jen trochu možné, vyhněte se, prosím, chemii. Kromě mravenců, kteří vám pomáhají udržovat zahradu zdravou (až na ty mšice), můžete totiž zasáhnout i další hmyz. Pokud je však likvidace mravenců z nějakého důvodu nevyhnutelná, sáhněte po přípravcích určených výhradně pro ně. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada