Nastává doba pro výsev letniček: nejkrásnější druhy, které musíte rozhodně vyzkoušet. Získáte více rostlin a ušetříte spoustu peněz

Výsev letniček
Info ikona

Před samotným výsevem semen oblíbených letniček si připravte vše potřebné, nakupte výsevní substrát, sadbovače a květináčky

Kdy se vysazují letničky

Neztrácejte čas lelkováním a vysaďte si v únoru své oblíbené letničky. Výhodou předpěstovaných rostlin je to, že získáte nejen mnoho rostlin, ale rostliny budou silné a zdravé. Další výhodou je, že si předpěstujeteh přesně ty druhy, které opravdu chcete. Únor je tedy ten správný čas pustit se do práce, a kromě letniček i trvalek můžete vysévat i jarní zeleninu či si dle našeho návodu předpěstovat sadbu paprik.

Některé letničky si dávají na čas

Některé druhy letniček je možné vysévat přímo na stanoviště, to se ale týká především druhů s rychlým vývojem. Kromě těchto „rychlíků“ však existuje druhá skupina rostlin, která potřebuje delší dobu pro svůj vývoj. Naštěstí právě teď je ten správný čas, abychom těmto rostlinám poskytli vše, co potřebují a do doby výsadby na stanoviště byly zdravé, silné a vitální.

Které letničky můžeme teď vyset? Přece ty nejoblíbenější

Ještě před tím, než vezmete útokem stojany s osivem, rozmyslete si, které letničky či trvalky chcete pěstovat. Mějte připravené výsevní substráty spolu se sadbovači a malými květináčky. Mezi nejčastěji vysévané letničky patří begonie, lobelky, astry či petunie. Předpěstovat si můžete i mnoho trvalek, například šalvěj, dračík nebo karafiáty, dokonce lze ze semen vypěstovat levandule.

Kam letničky vyset: máte dvě možnosti

Ideálním místem pro výsevy je buď skleník, kde bude nejen dostatek světla, ale také dostatečná teplota a to kolem 22 °C. Vytápěný skleník nemá každý, a pro ty z nás se nabízí ta druhá a asi častější možnost předpěstování, kterou je okenní parapet. Ale i zde je třeba zajistit především světlo, klíčícím rostlinkám vadí i vysoký okenní rám. Pro klíčení se používá výsevní nebo množárenský substrát, většinou to bývá směs rašeliny a perlitu, který zajistí vzdušnost a propustnost substrátu. Nepoužívejte loňský substrát, kde jste třeba již něco pěstovali, hrozí totiž přenos chorob a vaše práce by tak byla naprosto zbytečná. Pro klíčení je třeba zajistit teplotu mezi 20 až 22 °C, přičemž substrát musí být neustále vlhký. K tomu se hodí více rozprašovač, kde nehrozí vyplavení semínek proudem vody, jako tomu bývá u zálivky konvičkou. Jakmile semínka vyklíčí, je třeba nižší teplota, takže je přeneste do místnosti s teplotou kolem 10 °C. Před výsevem se ještě ujistěte, zda semínka dané letničky vyžadují tmu (zasypete je substrátem) či světlo (nesmíte je zasypat substrátem). Tuto informaci, spolu s dalšími užitečnými informacemi, naleznete přímo na sáčku s osivem.

Jak pečovat o výsevy a kdy lze sazenice vysadit do zahrady?

Vysetá semínka i vyklíčené rostliny musíte udržovat ve vlhkém substrátu a při vyšší vzdušné vlhkosti. To vše zajistí právě již zmíněný rozprašovač. Abyste udrželi požadovanou vlhkost vzduchu, můžete přes výsevní misku či květináč přetáhnout igelitový pytlík, který ale musíte během dne občas sejmout. Pokud byste to totiž neudělali, začaly by se zde množit houbové choroby a vy byste se žádných rostlinek nedočkali. Větrání je tedy velmi důležité a platí zde stejná pravidla, jako při pěstování ve skleníku. A kdy lze letničky vysadit na záhony? Vyčkejte alespoň do začátku května a v případě, že ledoví muži hlásí v půlce měsíce příchod, ochraňte mladé rostlinky třeba bílou netkanou textilií. A ještě jedna důležitá věc, nově vysazené sazenice vašich oblíbených letniček chraňte hned od začátku před útokem slimáků, třeba pomocí granulí Ferramolu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada