Říjen je čas kdoulí: důvodem k pořízení kdouloně ale nejsou jen plody. S výsadbou však ještě počkejte

Kdouloně obecné (Cydonia oblonga) patří k nejdéle pěstovaným plodinám. Pěstovaly se už v antice, ve středověku i v dobách našich babiček. Asi nejvíce se kdouloně hodí do přírodních zahrad, kvůli velkým květům a pěkným plodům se ale vysazují i do okrasných parků. Atraktivní je rovněž malá výška (do pěti metrů), kdouloně se proto uplatní v předzahrádkách nebo menších zahradách. 

Kdouloň se pěstuje jako keř nebo stromek 

Kdouloň se nejčastěji pěstuje jako keř nebo stromek ve tvaru zákrsku či čtvrtkmenu s rozložitou a vzdušnou korunou. Listy má tmavě zelené a na rubu plstnaté. Koncem května rozkvétá velkými bílými až narůžovělými květy (kvete později než jabloň a hrušeň), namrzání květů jí tudíž nehrozí. 

Plodem kdouloně jsou malvice – kdoule, které se tvarem podobají jablkům (poddruh Maliformis) a hruškám (Pyriformis). Jsou znatelně žebrované, mají plstnatý povrch a světle žlutou aromatickou dužninu. Sklízejí se v září až říjnu. U nás se nejčastěji pěstuje odrůda 'Champion'. 

Na správném místě kdouloň pravidelně plodí

Kdouloni vyhovuje slunné, teplé a chráněné místo spíše v nižších a středních polohách. Na půdu má nároky podobné jako jabloň nebo hrušeň (středně těžkou hlinitou). Nemá však ráda vápník a půdu s pH vyšším než 7 – trpí pak chlorózou (žloutnutím listů kvůli nedostatečném příjmu železa a manganu). 

Kdouloň kvete na koncích výhonů, proto je příliš nezkracujte. Potřebuje pouze výchovný řez, později jen udržovací a prosvětlovací. Náročná není ani na vláhu jako jiné jádroviny. Netrpí ani chorobami a škůdci. Výjimkou je spála růžovitých, která se objevuje hlavně v teplých a vlhkých lokalitách. Do takových podmínek je proto dobré volit odrůdu 'Cydora robusta'. 

S výsadbou kdouloně počkejte do listopadu

Kdouloně se vysazují začátkem listopadu, ve vyšších polohách raději až na jaře. Pro polokmen počítejte s šířkou a výškou pět metrů. Kdouloně ve tvaru keře se dožívají vyššího věku než kmenné tvary, protože to odpovídá více jejich přirozenému růstu. 

Před výsadbou vyryjte jámu dvojnásobného objemu, než je kořenový bal kdouloně. Do jámy pak zarazte kůl asi 30 cm hluboko. Výpěstek s kořenovým balem vyjměte z nádoby. Pokud jsou kořeny vytvarované podle nádoby, rozvolněte je.  

Kdouloň vysaďte do takové hloubky, aby místo jejího štěpování bylo asi 10 cm nad zemí. Prostor kolem kořenového balu vyplňte zeminou, kterou jste z jámy vyryli a obohatili o dobře vyzrálý kompost. Zeminu v jámě utužte přišlapováním. Stromek přivažte ke kůlu pod korunkou páskem z jutoviny nebo podobné tkaniny. Zeminu kolem stromku vytvarujte do mísy a důkladně zalijte. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada