Meruňky a višně ohrožuje na jaře spála. Připravte je na ni včas, ať nepřijdete o úrodu

Moniliová spála je choroba houbového původu (mykóza), která napadá nejčastěji višně a meruňky, méně i jiné peckoviny (třešně, slivoně, mandloně). Vyskytovat se může ale i na okrasných dřevinách, jako je třeba višeň plstnatá, mandloň trojlaločná nebo zlatice. Jak spálu poznáte? 

Podle čeho moniliovou spálou poznáte

Moniliová spála se projevuje hnědnutím, rychlým zasycháním a odumíráním květů, které ale i nadále zůstávají na stromě (vypadají jako spálené mrazem – proto spála). Po květech následuje i zavadání a odumírání jednoletých letorostů (tzv. moniliový úžeh), na nichž bývá často patrný klejotok (v místech přechodu zdravého a nemocného pletiva – rostlina tak reaguje na infekci). 

Zatímco ale u višní zasychají po infekci kvetoucí výhony v délce 20 až 40 cm (tzv. zasychání vrcholků) a u zlatic 30 cm výhony s listy (rovněž vypadají jako spálené), u třešní jen jednotlivé květy. Vždy záleží na druhu a odrůdě dřeviny. 

Co způsobuje moniliovou spálu dřevin

Původcem moniliové spály je mikroskopická houba (Monilinia laxa), která přezimuje v korunách stromů v napadených mumifikovaných plodech (ale i na nesprávně zlikvidovaných loňských spadaných plodech) a infikovaných výhonech (u višní a meruněk). Odtud se na jaře dostává větrem, rozstřikující se vodou nebo pomocí hmyzu do květů. Přes květy pak houba prorůstá dále do letorostů, příp. staršího dřeva výhonů, a vzniklé spory později infikují i plody (moniliová hniloba plodů peckovin).  

Napadení stromů napomáhá i jejich mechanické poranění (kroupy). Infekci květů podporuje vlhké počasí s teplotami pod 15 °C, k infekci plodů dochází po jejich poškození (praskání, kroupy, hmyz). 

Jak můžete dřeviny před moniliovou spálou chránit

Ochrana spočívá v likvidaci napadených plodů na stromě i na zemi pod ním, a vyřezávání napadených větví (až do zdravého dřeva). Na začátku a na konci kvetení se také doporučuje ošetření vhodným fungicidem (zejména za chladného a deštivého počasí; při dlouhém kvetení aplikujte postřik i během květu). Vhodné jsou zvláště systémově působící přípravky. Prevencí je pěstování méně náchylných odrůd a udržování vzdušných korun stromů. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada