Chloróza magnólie: bledé listy se zelenými žilkami vyřešíte hnojivem s obsahem železa

Železo je důležitý prvek ve výživě rostlin, který ovlivňuje tvorbu chlorofylu, růst a vybarvení rostlin. Některé druhy okrasných rostlin jsou na jeho nedostatek v půdě citlivé. Kromě magnólie může jít například o azalky, hortenzie nebo růže

Nepřístupnost železa v půdě způsobuje vápník

Železo přitom může být v půdě přítomné, ale není pro rostliny dostupné – blokuje ho zpravidla přebytek vápníku (uhličitanu vápenatého). Ten zvyšuje pH půdy, mění půdu na alkalickou, což brání v přijímání železa v dostatečném množství. Příjem železa může ztěžovat i nízká teplota či přemokření půdy, případně nadbytek manganu, zinku nebo fosforu. 

Chloróza magnólie: žluté listy se zelenými žilkami

Nedostatek železa způsobuje u rostlin poruchu označovanou jako chloróza (ztráta chlorofylu), která se projevuje nejprve na nejmladší listech nebo na vrcholcích výhonů (tzv. vrcholová chloróza, někdy se označuje i jako kalcióza nebo fyziologická žloutenka). Listy postižených rostlin žloutnou, ale žilky zůstávají déle zelené než čepele. I ony ale mohou při dlouhodobém nedostatku železa zežloutnout. Nové listy se pak vůbec nevyvíjejí. 

Jak dodat magnóliím přístupné železo 

Rychlé řešení problému zajistí vhodné přihnojení. Dříve se k doplnění železa do půdy doporučovala především zelená skalice (síran železnatý), dnes se upřednostňují kapalná hnojiva obsahující železo v tzv. chelátové formě, které rostliny snáze přijímají (lignohumáty). Přihnojování je však nutné po 14 dnech opakovat, a to až do zezelenání listů. Možností je i postřik listů přípravky s rychle vstřebatelným železem. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada