Květy a plody à la jabloň

Kdoulovec lahvicovitý (Chaenomeles speciosa) je trnitý, až dvoumetrový keř, který se vysazuje jako okrasná solitéra nebo do skupin, například do volně rostoucích živých plotů nebo jako předsadba vyšších dřevin. Stačí mu slunné a chráněné místo s běžnou zahradní půdou – může být i kamenitá, ale hlavně propustná. Vláhu vyžaduje zvláště po výsadbě, jakmile zakoření, obejde se bez ní. Kvete na postranních větvích. Případný řez po odkvětu, který má zajistit kdoulovci pěkný a provzdušněný tvar, tak připravuje rostlinu o budoucí květy. 

Rostlina roste pomalu a množí se nejsnáze hřížením. Netrpí na škůdce ani choroby, je rovněž mrazuvzdorná a pokud namrzne, dobře obrůstá. Je možné ji pěstovat i ve venkovních nádobách a rozkvetlé větvičky s bílými až růžovo červenými květy se dobře vyjímají ve vázách. 

Plody vytváří kdoulovec sice jedlé, ale zasyrova kyselé až svíravé. Používají se spíše k dochucení džemů, sirupů apod. Pro svou příjemnou vůni se často vkládají, stejně jakou kdoule, do skříní a prádelníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada