Rajčata milují kopřivy: Jak využít plevel ze zahrady jako hnojivo i ochranu oblíbené plodové zeleniny

Zdraví rajčat můžete podpořit silou kopřiv

Rajčata se pěstují snadno, ale i ona potřebují trochu podpořit. Nemusíte však hned sahat po hnojivech či postřicích proti škůdcům z obchodu, abyste vypěstovali zdravá rajčata. Pro podporu růstu oblíbené plodové zeleniny využijte kopřivu, rostlinu, kterou určitě najdete v některém z koutů zahrady. Kopřivy patří mezi obtížné plevele, o tom není sporu, ale málokterá jiná plevelná rostlina dokáže být pro zahradu tak užitečná, jako právě kopřiva dvoudomá (Urtica dioica).

Kopřiva jako nejužitečnější plevel: proč mít na zahradě ostrůvek kopřiv? Pomůže vám, půdě i rostlinám

www.nkz.cz

1. Kopřivy nasekejte a zahrabejte do záhonu

Zdravá rajčata podpoří na větší kusy natrhané nebo nasekané kopřivy, které se pokládají pod kořeny sazenic rajčatpři jejich výsadbě. Pokud jste to však neudělali, můžete to ještě klidně dohnat. Ať už pěstujete rajčata na záhoně nebo v nádobě či v pytli, kopřivy zahrabejte do půdy vedle nich. Ale pozor, vždy se musí jednat o čistou nať, bez kořenů a semen, aby vám na záhonech kopřivy nezačaly časem růst.

2. Záhon s rajčaty zamulčujte kopřivami

Půdu kolem rajčat vyplejte a opatrně nakypřete. Pak na celou plochu položte kopřivovou nať. Mulč z kopřiv omezí růst plevelů a udrží vláhu v půdě. Na podzim, po sklizni, kopřivy zaryjte do půdy. Uvidíte ten rozdíl, sklidíte zdravou úrodu rajčat.

Připravte si přírodní postřiky proti chorobám a škůdcům

www.nkz.cz

3. Rajčata průběžně přihnojujte kopřivovou jíchou

Kopřivovou nať bez květů, semen a kořenů nasekejte na menší kusy, vložte do nádoby s dešťovou vodou a zakryjte. Nechte kvasit asi 3-4 týdny, ale občas obsah nádoby promíchejte. Kopřivy budou ve vodě kvasit a bublat, jakmile se bublinky tvořit přestanou, bude jícha hotová. Výsledkem bude tmavá, silně zapáchající tekutina. Přeceďte ji přes síto a uchovávejte v chladu a temnu.

  • Kopřivovou jíchu používejte ředěnou s čistou dešťovou vodou v poměru 1:10. Jíchou zalévejte rajčata přímo ke kořenům asi jednou za 2 týdny, později, při dozrávání rajčat, už jen jednou za 3 týdny. Výsledkem jsou zdravá rajčata bez chorob i škůdců.
  • Pokud chcete využít kopřivovou jíchu jako postřik proti škůdcům, pak ji raději zřeďte s vodou v poměru 1:20, aby nedošlo k popálení listů.

4. Připravte si postřik na škůdce rajčat

Příprava kopřivové jíchy pro zdravá rajčata je poměrně dlouhodobý proces, ale můžete vyzkoušet i rychlý výluh. Do velké láhve od okurek vložte 3 velké hrsti nasekaných kopřiv, zalijte je dešťovou vodou a nechte 48 hodin louhovat. Pak výluh zřeďte čistou vodou v poměru asi 1:5 a naplňte jím ruční postřikovač. Postřik z kopřivy účinkuje proti plísni bramborové, ale i proti mšicím a molicím.

Jak likvidovat mšice domácími prostředky: Vyzkoušeli jsme 3 postřiky z bylin. Hýčkejte si na zahradě i berušky

www.nkz.cz

Jak kopřivy využívají na své zahradě redaktoři Naší krásné zahrady?

Kopřivy pod sazenice rajčat dáváme všichni už několik let a nedáme na ně dopustit. Rostliny jsou silné a bohatě plodí zdravá rajčata. I mulčování záhonů se nám velmi osvědčilo, ale od kopřivové jíchy jsme po jednom vyzkoušení ustoupili. Odradil nás opravdu velký zápach. Zato postřik z kopřiv využíváme na zahradě pravidelně, a to nejen na rajčata. Funguje dobře, ale jen při menším zasažení rostlin škůdci.

FOTOGALERIE: Vypěstujte s pomocí kopřiv zdravou úrodu rajčat
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada