Chcete mít silné rostliny rajčat? Tak je při výsadbě dostatečně „utopte“ a sázejte šikmo

Zatímco některým zeleninám větší hloubka po vysazení na zahradu nevadí, u jiných je to problém. Jedná se například o salát nebo celer. Kdo hlubší výsadbu však jednoznačně uvítá, je rajče. Proč? 

Utopit rajčata můžete jednorázově i na etapy 

Důvodem jsou samy předpěstované rostliny, které bývají ze skleníku nebo z okenního parapetu příliš vytáhlé a slabé, mají malé listy a potřebují zesílit. To jim právě umožníte hlubší výsadbou, protože ze stonku pod úrovní půdy rajčata pustí další kořeny. Díky nim budou rostliny v záhonu jednak více ukotvené a stabilnější, a jednak dalšími kořeny přijmou mnohem více vláhy a živin, které na začátku růstu ke svému zesílení potřebují. 

Utopit rajčata přitom nemusíte jednorázově. Ve vyvýšeném záhonu je můžete vysadit hlouběji, a jakmile trochu povyrostou a zesílí, přihrňte k nim další půdu. Nad zemí nechte jen dobře vyvinuté listy, spodní zahrňte půdou. Utopení rajčat se vám vyplatí i u rostlin, které se zdají na pohled silné. 

Rajčata vysazujte do půdy šikmo a přihnojte je 

Abyste nemuseli v záhonu zbytečně vykopávat hluboké jámy (nebo máte-li na zahradě mělkou půdu, anebo chcete pěstovat rajčata na balkoně), vysazujte sazenice rajčat šikmo. Doporučuje se úhel 40° (mezi stonkem a povrchem půdy). Nadzemní část stonku bude sice zpočátku vypadat jako položená, časem se ale srovná a poroste vzpřímeně. 

Ke kořenům je také dobré nasypat postupně se uvolňující hnojivo a symbiotické houby pro lepší zakořenění. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada