Připravte si přírodní postřiky proti chorobám a škůdcům: likvidují padlí, strupovitost i mšice šetrněji než chemie

Zahrádkáři se odjakživa snaží pěstované rostliny před škůdci a chorobami chránit. Nejčastěji k tomu však používají synteticky vyráběné postřiky. U některých rostlinných nemocí zatím neexistuje vhodnější alternativa, u jiných patogenů můžete vyzkoušet tzv. botanické pesticidy

Botanické pesticidy: výluhy, odvary a výkvasy

Termín botanické pesticidy zní odborně, nejde ale o nic jiného než výluhy, odvary nebo výkvasy z rostlin, které obsahují látky účinné proti některým houbovým chorobám (působí fungicidně) nebo škůdcům (jsou insekticidní). K těm nejzákladnějším patří přípravky z přesličky rolní, vrby bílé a kopřivy dvoudomé, které si můžete na zahradě sami připravit

Sběr přesličky rolní
Info ikona

Přesličku rolní můžete sbírat od května do září. Je známá vysokým obsahem křemíku.

Odvar z přesličky funguje proti skvrnitostem listů

Odvar z nadzemních částí přesličky rolní (Equisetum arvense) je možné využít proti houbovým chorobám. Jeho příprava je jednoduchá: 200 g usušené a podrcené přesličky namočte na půl hodiny do 10 litrů vody a pak 45 minut povařte. Po vychladnutí roztok přefiltrujte a nařeďte vodou v poměru 1:10. Přípravek je nutné aplikovat co nejdříve, max. do 24 hodin, jinak by mohlo dojít k jeho oxidaci nebo ke kontaminaci mikroorganismy. 

Připravený odvar můžete použít např. na ochranu ovocných dřevin před listovými skvrnitostmi, strupovitostí jablek, kadeřavostí broskvoně, padlím nebo plísní révy. U zeleniny se využívá např. proti padlí tykvovitých, černi lilkové nebo braničnatce rajčatové. Postřik se provádí na list, a to opakovaně (po 3 až 14 dnech) v době, kdy hrozí nákaza. 

Kůra vrby bílé
Info ikona

Kůru staženou z prutů vrby bílé před přípravou výluhu co nejvíce podrťte.

Výluh z drcené vrbové kůry chrání před padlím

Vrbový výluh si snadno připravíte z drcené kůry vrby bílé (Salix alba). Používá se, podobně jako odvar z přesličky, k ochraně ovocných dřevin proti houbovým chorobám. V praxi se také použití vrbového výluhu s přesličkovým odvarem doporučuje střídat. 

Při výrobě výluhu se 200 g drcené vrbové kůry přidá do nerezové nádoby s 30 l vody ohřáté na asi 80 °C. Nádobu zakryjte, vodu udržujte stále stejně teplou a kůru v ní luhujte dvě hodiny. Po vychladnutí a přefiltrování roztok nařeďte vodou v poměru 1:3. Postřik na list aplikujte opět co nejdříve, aby nedošlo při jeho skladování ke znehodnocení. 

Sběr mladých kopřiv
Info ikona

Při sběru kopřiv preferujte vždy mladé rostliny, u starších použijte jen listy.

Výkvas z kopřivy je účinný proti mšicím i obaleči

Výkvas z kopřivy dvoudomé (Urtica dioica) je účinný jak proti mšicím, dřepčíkům, obaleči jablečnému nebo sviluškám na révě, tak proti listovým černím z rodu Alternaria (na okurkách, brukvovitých nebo ovocných plodinách), plísni bramborové nebo padlí révy. Proti houbovým chorobám je účinný i mulč z kopřiv

Při přípravě výkvasu můžete použít čerstvou i sušenou nať kopřiv. Asi 75 g čerstvých nebo 15 g sušených kopřiv (pokud možno mladých rostlin, u starších použijte jen listy) nasekejte nadrobno a namočte do 1 litru studené vody. Za občasného zamíchání nechte stát až 4 dny při teplotě zhruba 20 °C. Jakmile začne roztok kvasit, přefiltrujte ho a zřeďte vodou v poměru 1:5. Postřik rostlin můžete provádět až 6x za sezonu v rozmezí jednoho nebo dvou týdnů. 

Zdroj: čerpáno z textu Romana Pavely na prirodnizahrada.eu 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada