Obávané mšice, molice a svilušky útočí na vaši zahradu: jak vyhrát věčný boj přírodní cestou?

Listy obalené černými broučky, hejna bílých poletujících kolem zelí nebo housenky, co právě dokusují poslední sousto růžičkové kapusty. Že je vám tahle představa povědomá? Pojďme se podívat, co se škůdci v zahradě můžete dělat, i když jste vyznavači přírodních postupů.

Než se ale pustíme do vymýšlení fint, jak mšice, svilušky, mandelinky a ostatní ze zahrady vyhnat, je potřeba si uvědomit, že příroda je opravdu mocná čarodějka a často si dokáže pomoci sama, když jí dáme prostor. Jakmile se přemnoží jeden druh živočichů, často se objeví jejich přirození predátoři. A my můžeme sedět s rukama v klíně a pozorovat, jak si mezi sebou vyřizují účty. Samozřejmě to nefunguje vždy stoprocentně. Nicméně se vyplatí na svou zahradu lákat užitečný hmyz: berušky, škvory nebo pestřenky. Pomůže hmyzí hotel, vyseté kvítí, které milují opylovači nebo hromádka dřeva či kamení někde v rohu zahrady, kde se mohou schovat ještěrky, žáby nebo pavouci.

Molice na zelenině
Info ikona

Jak přírodně zatočit s nejčastějšími zahradními škůdci

Vyžeňte mšice

Malí černí (nebo zelení) broučci, co se na pohled téměř nehýbou, ale stonek rostliny dokážou obalit během dvou dnů. Z rostlin vysávají šťávu, zároveň ji narušují, takže snadněji podlehne chorobám. Přirozeným predátorem mšic jsou slunéčka sedmitečná (a to jak “české” berušky, tak i ty asijské), především jejich larvy. 

Když je mšic hodně, můžete sáhnout po mýdlovém roztoku (obyčejné mýdlo rozpuštěné ve vodě) a roztok stříkejte na postižená místa. Podobné použití má neemový olej, přírodní extrakt z jader plodů stromu neem. Je insekticidní a malé množství ho stačí zředit vodou a aplikovat v podobě postřiku na rostliny. Oblíbený je také česnekový postřik: pár stroužků česneku povařte ve vodě, přefiltrujte přes jemné sítko nebo plátýnko a aplikujte na postižená místa. U všech přírodních postřiků musíte počítat s tím, že jejich účinnost je krátkodobá a bude potřeba aplikaci možná i několikrát opakovat, než se dočkáte kýženého výsledku.

Co se sviluškami

Svilušky milují horké a suché počasí, takže se nejčastěji objevují v průběhu léta. Za sebou nechávají lepkavou tekutinu a pro rostliny představují stejné nebezpečí jako mšice - narušují jejich bariéru, vysávají z nich šťávu a zároveň otevírají bránu pro vstup chorob. 

Boj se sviluškami je dost podobný tomu se mšicemi. I zde se z přírodních způsobu doporučuje postřik z mýdlového nebo olejového roztoku. Fungují i lepové pásky proti létajícímu hmyzu, které je ale potřeba rozvěsit preventivně. Oproti mšicím se svilušky koncentrují především na spodních stranách listů a abyste se jich zbavili, je potřeba postřiky několikrát za sebou opakovat.

Molice si libují ve vlhku

Molice poznáte snadno - jakmile lehce zatřesete postiženou rostlinou, vznese se z ní hejno miniaturních bílých broučků. Většinou napadají košťáloviny a výhodou je, že i když jim nebudete věnovat pozornost, zeleninu sklidíte ze záhonů dřív, než ji stihnout zničit. To ale neznamená, že by nebyly nepříjemné a pro zeleň ohrožující. 

Molice si naopak libují ve vlhku a lepší než řešit jejich invazi, je zaměřit se na prevenci. Tou je pěstování jejich oblíbených pochoutek pod bílou textilíí a rozvěšení lepových pásek v blízkosti sazenic.

Když už dojde k napadení, můžete sáhnout po postřiku z kopřivové jíchy (nechte kopřivu asi 3 týdny kvasit ve vodě v uzavřené nádobě), zařadit můžete i postřiky na mýdlové nebo olejové bázi. Ale vzhledem k vývojovým fázím molic počítejte s tím, že postřik budete muset zopakovat minimálně 3x během jednoho týdne. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada