Co nejčastěji trápí naše rajčata: choroby, se kterými se určitě setkáte i vy, buďte připraveni. Pozor na plíseň bramborovou

Není nad to sklidit si svoje rajčata. Chuťově se to nedá vůbec srovnat s těmi, které zakoupíme v supermarketu, proto jakmile se jednou rozhodneme pro domácí pěstování rajčat, většinou se již k jejich kupování v obchodu nevrátíme. Při prvním výskytu příznaku choroby na nic nečekejte a jednejte, jinak byste o úrodu mohli přijít, a to velmi rychle.

Nejčastější chorobou rajčat je plíseň bramborová

S plísní bramborovou se asi někdy setkal každý pěstitel, bývá tou nejčastější příčinou, proč nemáme žádnou úrodu. Napadené plody a rostliny totiž nelze konzumovat a musí skončit v popelnici. Plíseň se objevuje většinou v červenci a srpnu za vlhkého počasí. Na listech způsobuje šedozelené vodnaté skvrny, které postupně hnědnou. Listy odumírají a zasychají. Na plodech se vytvářejí hnědé až černé zahnívající skvrny, které zasahují do hloubky a plody se tím stávají nepoživatelné. Choroba napadá i stonek.

Jak zastavit plíseň na rajčatech? Důležitá je prevence

Ještě, než přistoupíme k použití chemických přípravků, je pár věcí, které lze udělat preventivně a zadarmo. Preventivně je důležitá řídká výsadba rostlin tak, aby se vzájemně nedotýkaly a nepřekrývaly a mohl mezi nimi proudit vzduch. Ve sklenících a fóliovnících je důležité pravidelné větrání, pomohou i preventivní postřiky fungicidy, zejména je-li vlhký rok. Postřik použijeme ve chvíli, kdy spatříme první příznaky choroby, neztrácejte čas. Napadené rostliny nikdy nedáváme do kompostu, ale buď hodíme do směsného odpadu, nebo je spálíme.

Nedostatek vápníku je nepříjemná fyziologická choroba a plody rajčat jsou nepoživatelné

Zjistíte-li na konci plodů tmavé nekrotické skvrny, jedná se s nejvyšší pravděpodobností o nedostatek vápníku. Za vlhkého počasí jsou nekrotické skvrny šedavé a mokré, kdežto za sucha zasychají, jsou vpadlé, téměř černé, někdy druhotně pokryté saprofytickými houbami. Prevencí je především pravidelná a dostatečná závlaha, tak, aby zemina neproschla až do kořenové soustavy.

Jsou-li vaše plody popraskané, malé a deformované, na vině bývá nedostatečná nebo nepravidelná zálivka.

Vápník dodáváme rajčatům preventivně

Preventivně nebo při výskytu prvních příznaků je možné rostlinám dodávat vápník postřikem na list, a to ve snadno přijatelné formě. Tou je především chlorid vápenatý (0,5%) nebo některá ze speciálních hnojiv (např. Wuxal kalcium), která tuto formu vápníku obsahují. Napadené plody nelze vyléčit a je lepší je otrhat.

Nepodceňujte výživu rajčat: pozor si ale dejte na draslík a dusík

Pro zdravý vývoj plodů je důležitá vyrovnaná výživa všemi důležitými živinami. Nemělo by nikdy docházet hlavně k přehnojování dusíkem (zejména v amoniakální formě). Je třeba zacházet opatrně i s draslíkem a to především na půdách s vyšším obsahem tohoto prvku.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada