Proč zahnívají cukety a jak tomu můžete zabránit

Cukety jsou vděčné plodiny, protože plodí hodně a plodí dlouho. Někdy se ale stává, že ačkoli hodně kvetou, vytvoří jen málo plodů, které navíc často zahnívají nebo opadávají. Hlavní příčiny mohou být dvě vlhko a špatné opylenía dopad obou lze částečně zmírnit.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Vyšší vlhkost a zahnívání cuket 

Cukety nemají rády příliš vysokou vzdušnou vlhkost, proto se také pěstují na záhonu, a ne ve skleníku. Často se totiž stává, že zbytek samičího květu, který na malé cuketě zůstává, začne při nadměrné vlhkosti hnít, a hniloba se pak snadno přesune i na plod. Za sucha podobný problém nemusíte řešit – zvadlý květ uschne a sám odpadne, ale ve vlhkém počasí (nebo při nadměrné závlaze) ho od cukety opatrně oddělte a plod něčím nenasákavým podložte. Cukety také nenechávejte na rostlině zbytečně dlouho a pravidelně je sklízejte – menší jsou chutnější (stačí 15 cm).

Co vysadit do vyvýšených záhonů v komunitní zahradě

Samčí a samičí květy cukety 

Tykvovité rostliny, mezi něž cukety patří, vytvářejí na jedné rostlině dva typy květůna dlouhých stopkách samčí a se ztlustlými semeníky (náznaky plodů) přisedlé samičí. Samčí nesou pyl, jehož přenesením na samičí květy dojde k oplodnění, a ze semeníků samičích květů se pak začnou vyvíjet plody. 

Někdy se však stane, že samčí květy vykvetou dříve než samičí. Nebo vlivem vlhkého či chladného počasí nelétá dostatek hmyzu, který by zajistil opylení květů. Problémem může být i extrémně teplé počasí, při němž zasychá pyl a k opylení květů opět nedojde. Řešením je nechat vše na přírodě a počkat, dokud nezačnou kvést oba typy květů zároveň. I proto někteří odborníci nedoporučují odstraňovat „nadbytečné“ samčí květy – všechny zvyšují šanci na opylení samičích. 

Jak pěstovat dýně a podle čeho poznat, že jsou zralé

Špatně opylené květy cuket 

Cukety vznikající ze špatně opylených květů se dál nevyvíjejí a krní. Jelikož se v nich nevytvářejí semena, rostlina nemá důvod je nadále vyživovat a plody zahnívají a odumírají. Špatně opylená rostlina se někdy dokonce snaží vytvářet plody i na samčích květech, které ale rovněž nemají dlouhého trvání. 

Východiskem z podobné situace (kdy už kvetou oba typy květů) je ruční opylení. Dobře vyvinuté samčí květy odlomte a jejich tyčinkami, resp. pylem, potírejte blizny rozkvetlých samičích květů. Pyl můžete z květu na květ přenášet také jemným štětečkem. 

Roubovaná zelenina více vydrží a více plodí

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada