Pupalky rozkvétají až za soumraku a lákají noční hmyz

Pupalky dvouleté (Oenothera biennis) si jako léčivé rostliny cenili už severoameričtí indiáni. U nás se s ní lze odpradávna setkat ve venkovských a bylinkových zahrádkách. Ze semen pupalky se získává cenný olej a v poslední době opět nalézají využití i její kořeny, které se připravují podobně jako černý kořen (hadí mord španělský). 

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Jak poznáte pupalku 

Rod pupalka (Oenothera) zahrnuje rostliny různých druhů a odrůd, které dorůstají výšky 20 až 120 cm. Kvetou od června až do září a jejich květy jsou pro hmyz zdrojem pylu i nektaru. Uvadlé květy lze odstraňovat, odstřihnutí semeníků omezí přesévání. 

Na konci sezony pupalky tvoří plody – jakmile semena dozrají, stonky při zatřesení chrastí. Pokud chcete vysemenění pupalek zabránit, semeníky včas ostříhejte. V přírodně pojaté zahradě je však šíření vcelku vítané. Dřevnaté plody vytrvají i přes zimu a poskytují potravu ptákům a úkryt hmyzu. 

Co se děje v noci na zahradě

Jak se o pupalky starat 

Všechny pupalky mají rády slunce a mohutně se šíří: na slunných a teplých místech s nejlépe hlinitopísčitou půdou bez zamokření se bohatě vysemeňují. Jako dvouleté rostliny tvoří v prvním roce růžici listů, v následujícím roce pak vyrůstají stonky.

Který sporýš si na zahradu vysadit a proč

Jak rozkvétá pupalka 

Za letního soumraku si můžete na zahradě počkat na zajímavé divadlo: rozkvétání v přímém přenosu. S tichým trhnutím se uvolní první zelený kališní lístek zavřeného poupěte a otevře výhled na žluté korunní plátky uvnitř. Postupně odpadá jeden kališní lístek za druhým, jako by je odlamovala neviditelná ruka. Jakmile jsou čtyři korunní lístky volné, začínají se otevírat. V tu chvílí vzduch prosytí sladkou vůní a uprostřed květu se objeví žluté tyčinky. Čekají na návštěvníky a ti si je brzy najdou. První přilétnou opozdilí čmeláci a včely, ale ti nejdůležitější na sebe nechají ještě chvíli čekat: noční motýli přilétnou, až když se doopravdy setmí a konkurence je malá.  

Jak naplánovat okrasný záhon v anglickém stylu

Pupalka láká můry i netopýry 

Souhra pupalky a můr je příkladem dokonalé symbiózy. Tím, že pupalka květy otevírá, až když je ostatní rostliny zavírají, má prospěch z opylovačů, kteří se vydávají za potravou až ve večerních hodinách. Ti zase rádi využijí noční zdroj nektaru a pylu. Nepřímo pak pupalky podporují i netopýry, kteří loví hmyz, který se za nektarem ve večerních hodinách vydává. Jednotlivé květy pupalky dvouleté se otevírají jen na několik hodin, následující den vadnou. Připravená jsou však další poupata.

Pryšce: různý vzhled, růst, vytrvalost i nároky

Pupalky, které kvetou i přes den 

Pokud se z květů pupalek chcete těšit i přes den, můžete vybrat druhy a odrůdy, které mají květy otevřené déle. Pupalka půvabná (O. speciosa), pupalka velkoplodá (O. macrocarpa), pupalka čtyřhranná (O. tetragona) a pupalka vonná (O. odorata) rozkvétají podle druhu a odrůdy v růžové, bílé, sírově žluté, nebo dokonce oranžové a květy vydrží i následující den. 

Pakmín větší: léčivá rostlina pro záhony i kytice

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada