REKLAMA
REKLAMA

Jak zalévat, hnojit a sklízet cukety

REKLAMA

Na počátku růstové fáze se u cuket vyvíjejí hlavně samčí květy bez založených plodů. Teprve když mají rostliny dostatek listů, aby dokázaly vyživovat plody, objeví se přibližně stejné množství samičích květů. 

Zalévejte každý druhý den 

Za suchého počasí odpařují cukety značné množství vody, zalévejte je proto důkladně každé dva až tři dny, nejlépe ráno. Povrch záhonu by měl do večera vždy oschnout, aby se předešlo rozvoji houbových chorob, které mají rády vlhko. 

Přihnojujte ob dva týdny 

Cukety jsou náročné na živiny – hlavně na dusík – vyžadují proto přihnojení každé dva až tři týdny. K hnojení můžete použít vlastnoručně připravenou jíchu z kopřiv, rohovinovou moučku nebo organické hnojivo určené pro výživu zeleniny. Vyvarujte se však příliš velkých dávek, protože přehnojené rostliny vytvářejí víc samčích než samičích květů. 

Plody sklízejte průběžně 

Jelikož plody dozrávají na rostlinách souběžně se zakládáním nových květů, měli byste zralé cukety pravidelně sklízet. Odborníci dokonce doporučují vyštípat část samčích květů. Ne však mnoho, protože samičí květy by pak nemohly být dostatečně opyleny. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA