Jak zalévat, hnojit a sklízet cukety

Na počátku růstové fáze se u cuket vyvíjejí hlavně samčí květy bez založených plodů. Teprve když mají rostliny dostatek listů, aby dokázaly vyživovat plody, objeví se přibližně stejné množství samičích květů. 

Cukety zalévejte každý druhý den 

Za suchého počasí odpařují cukety značné množství vody, zalévejte je proto důkladně každé dva až tři dny, nejlépe ráno. Povrch záhonu by měl do večera vždy oschnout, aby se předešlo rozvoji houbových chorob, které mají rády vlhko. 

Cukety přihnojujte ob dva týdny 

Cukety jsou náročné na živiny – hlavně na dusík – vyžadují proto přihnojení každé dva až tři týdny. K hnojení můžete použít vlastnoručně připravenou jíchu z kopřiv, rohovinovou moučku nebo organické hnojivo určené pro výživu zeleniny. Vyvarujte se však příliš velkých dávek, protože přehnojené rostliny vytvářejí víc samčích než samičích květů. 

Plody cuket sklízejte průběžně 

Jelikož plody dozrávají na rostlinách souběžně se zakládáním nových květů, měli byste zralé cukety pravidelně sklízet. Odborníci dokonce doporučují vyštípat část samčích květů. Ne však mnoho, protože samičí květy by pak nemohly být dostatečně opyleny. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada