Jaké květy růží mají včely nejraději a proč

Některé růže kromě toho, že krásně vypadají a voní, také „bzučí“. Platí to třeba pro rambler Paul‘s Himalayan Musk’ nebo bíle kvetoucí pokryvnou růži ’Sternenflor’: když se důkladně podíváte, uvidíte, jak se to mezi tyčinkami hemží včelami. Čím to je?

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Jaké květy růží mají včely rády 

Včely létají zejména na jednoduché a poloplné květy růží. Důležité je, aby v nich byly dostupné tyčinky. Ty totiž obsahují cenný pyl, někdy i nektar. Pokusy Včelařského ústavu v Hohenheimu navíc ukázaly, že včely opravdu umějí rozlišovat barvy – a přednostně létají na žlutou a modrou. Světlé barvy jsou pro ně atraktivnější než tmavé. 

Červené květy v jejich barevném vnímání nehrají žádnou roli, protože červenou „nevidí“. Tato výrazná signální barva je složeným okem včel zprostředkována jako černá, a proto je považována za neatraktivní. Proč tedy včely přesto můžeme objevit i na červených květech růží?

Rostliny, které zahradu za větru rozvlní a rozezvučí

Kromě barev vnímají včely i vůni 

Příčinou je vůně. Včely jsou na vůně citlivé – vnímají je tykadly. Zahrada plná květů se tak proměňuje v galerii vůní, kde včely cílí i na vonné květy v červené barvě. Při mávnutí křídel navíc zjistí, z kterého směru vůně přichází. 

Mezi odrůdy růží, které včelám prospívají a jsou mezi nimi oblíbené, patří také žlutě kvetoucí anglická růže ’Graham Thomas’, hustě plnokvětá ’Heritage nebo žlutá keřovitá růže ’Goldspatz. Do menších zahrad se hodí kompaktní a méně vzrostné růže z kolekcí Bienenweide (Rosen Tantau) nebo NektarGarten (Kordes). 

Které trvalky k růžím vysadit 

Růže v záhonu ideálně doplní další trvalky, které přitahují hmyz. Se stanovištními nároky záhonových růží (slunné, suché) se dobře vyrovnají například svíčkovec Lindheimerův (Gaura lindheimeri), hlaváč kavkazský (Scabiosa caucasica), zvonek klubkatý (Campanula glomerata), zvonek broskvolistý (Campanula persicifolia), šanta (Nepeta) a šalvěj hajní (Salvia nemorosa). 

Pupalky rozkvétají až za soumraku a lákají noční hmyz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada