Při výběru ovocné odrůdy nespěchejte

Odrůdu vybírejte předně podle půdních a klimatických podmínek, v nichž bude ovocný strom vyrůstat. Velkou váhu má ale i její rezistentnost či odolnost vůči rostlinným chorobám, např. strupovitosti jabloní nebo šarce švestek.

Exotické ovoce, které můžete pěstovat i u nás

Odolné, chutné a české ovoce

O výběru odrůdy by měly rozhodovat i vaše chuťové buňky. Někdo má raději sladší, jiný kyselejší ovoce, záleží také na jeho aroma a konzistenci dužniny. Zohlednit je dobré rovněž skladovatelnost ovoce. S volbou vám může pomoci pomologický atlas popisující vlastnosti českých i zahraničních odrůd.

Uvázání stromku ke kůlu
Info ikona

Stabilitu stromku zajistí po výsadbě opěrný kůl. Ten by měl být však dostatečně vysoký.

Foto: Shutterstock

Některé z českých odrůd jsou známé i ve světě. Z jabloní jsou to např. 'Topaz', 'Rubinola', 'Goldstar' nebo 'Rosana', které vynikají vysokou rezistencí vůči chorobám. Zvolit si můžete ale i české tradiční odrůdy, o které je v posledních letech zájem. Patří k nim třeba 'Panenské', 'Matčino' nebo 'Holovouský Malináč'.

Podle čeho vybrat místo pro ovocný strom

Proč je důležitá i podnož stromku

Kromě odrůdy zaměřte pozornost na typ podnože, protože právě ta určuje konečnou velikost dospělého stromu. Pro polokmeny a vysokokmeny se odrůdy roubují na bujněji rostoucí generativní podnože, pro jabloně např. M7. Pro menší tvary jabloní  palmety, štíhlá vřetena a zákrsky  se využívají vegetativně množené podnože, zejména slabě vzrůstná podnož M9 nebo zakrslá J-TE-G. 

Při volbě podnože si uvědomte, že slabá podnož sice urychlí nástup do plodnosti, ale zkrátí životnost stromu. Nízké tvary na vegetativně množených podnožích tak budou v kondici pouze 20 let, vysokokmeny na generativní podnoži ale mnoho desítek let.

This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.