Co způsobuje praskání jablek

Jablka většinou praskají po silném dešti, který přichází po období sucha. Buňky náhle mohou nasát dostatek vody a v důsledku toho se rychle zvětší.Pokožka plodů však není dost pružná, a proto praská. 

Poškození jablek kroupami

Někdy mohou být jablka poškozena kroupami. Pokud k tomu došlo v době, kdy byla jablka ještě malá, stačí poškozené části plodů po sklizni odstranit a jablka můžete sníst. U větších plodů však vzniklými ranami nezřídka pronikají do jablek houby způsobující hniloby. Taková jablka se nedoporučuje konzumovat, protože mohou již obsahovat mykotoxiny, tj. látky produkované plísněmi. Poškozené plody proto rychle skliďte, aby se nákaza nerozšířila i na sousední jablka.

Nedostatek vápníku v plodech

Praskání jablek souvisí rovněž s nízkým obsahem vápníku v plodech. Stěny jejich buněk jsou totiž zesílené a nejsou tak elastické u plodů s dostatkem vápníku. Jablka pak po dešti nebo kvůli vysokým teplotám praskají. Platí přitom, že čím je nedostatek vápník menší, tím povrchovější jsou praskliny a opačně. Každá prasklina plodu představuje ale vstupní bránu pro možnou infekci. 

Přezrálá jablka praskají 

Praskání plodů může být také způsobeno přezrálostí jablek. Vyskytuje se zvláště u plodů časně dozrávajících odrůd.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada