Švestky a šarka: vybírejte odolné odrůdy

Volbou odrůdy odolné k šarce si ušetříte budoucí starosti, protože jen zdravý strom bude v zahradě hodně a dlouho plodit. 

Dnes to tak sice nevypadá, ale v minulosti u nás patřily švestky po jablkách k nejrozšířenějšímu ovoci. Ještě do poloviny minulého století byl počet všech slivoní dokonce vyšší než jabloní. Pak je ale postihla zkáza v podobě šarky. 

Švestky na větvi
Info ikona

S volbou odrůdy neotálejte, říjen je ideální k výsadbě ovocných stromků.

Virové onemocnění šarka 

Viróza šarka způsobuje postupné chřadnutí až odumření stromů. Poprvé se objevila pravděpodobně v Makedonii nebo Bulharsku, odkud se rozšířila i na našeúzemí. Nejdříve zasáhla stromy v nížinách, v 80. a 90. letech ale zasáhla i do vyšších lokalit a napadené stromy bylo nutné zlikvidovat. 

Šarka se šíří hmyzími přenašeči, např. mšicemi, množitelským materiálem nebo infikovanými sazenicemi. Napadení šarkou poznáte podle světlých skvrn na listech.

Citlivé, tolerantní a odolné odrůdy 

Zatím sice nebyla vyšlechtěna odrůda, která by byla vůči šarce plně imunní, existují ale odrůdytolerantní a pak více či méně odolné. Předností tolerantních odrůd je, že ačkoli viróze podlehnou, neodumírají.

Výsadba ovocných stromků
Info ikona

Kmínky všech vysazených stromků natřete před zimou vápenným mlékem.

K citlivým odrůdám švestek patří například 'Domácí velkoplodá', 'Hamanova' a 'Chrudimská'. K tolerantním náleží 'Těchovická', 'Elena', 'Hanita', 'Toptaste', 'Valjevka', 'TuleuGras' nebo 'Durancie' (což je slíva). Jako odolná je deklarovaná odrůda 'Jojo' (pološvestka) a 'Čačanská raná' (pološvestka).

Nakupujte v ovocné školce 

Sadbu švestek vybírejte vždy v ovocné školce. Jen tak budete mít jistotu, že kupujete kvalitní sadbový materiál. Stromkyby mělymít certifikát, že neobsahují virus šarky, a na štítcích uvedenou odrůdu, podnož a označení školky. 

Vybrat si můžete stromky vysazené v kontejnerech nebo s volnými kořeny. Prostokořennásadba se ve školkách ale vyrývá až po shození listů, tj. zhruba na konci října, a jekořeny je nutné do výsadby chránit před vyschnutím. Kontejnerové stromky můžete sázet kdykoli během sezony, jen jim před vysazením dostatečně rozvolněte kořenový bal.

Časopisy

Aktuální titulka Naší krásné zahrady