Švestky a šarka: vybírejte odolné odrůdy

Volbou odrůdy odolné k šarce si ušetříte budoucí starosti, protože jen zdravý strom bude v zahradě hodně a dlouho plodit. 

Dnes to tak sice nevypadá, ale v minulosti u nás patřily švestky po jablkách k nejrozšířenějšímu ovoci. Ještě do poloviny minulého století byl počet všech slivoní dokonce vyšší než jabloní. Pak je ale postihla zkáza v podobě šarky. 

Švestky na větvi
Info ikona

S volbou odrůdy neotálejte, říjen je ideální k výsadbě ovocných stromků.

Virové onemocnění šarka 

Viróza šarka způsobuje postupné chřadnutí až odumření stromů. Poprvé se objevila pravděpodobně v Makedonii nebo Bulharsku, odkud se rozšířila i na našeúzemí. Nejdříve zasáhla stromy v nížinách, v 80. a 90. letech ale zasáhla i do vyšších lokalit a napadené stromy bylo nutné zlikvidovat. 

Šarka se šíří hmyzími přenašeči, např. mšicemi, množitelským materiálem nebo infikovanými sazenicemi. Napadení šarkou poznáte podle světlých skvrn na listech.

Citlivé, tolerantní a odolné odrůdy 

Zatím sice nebyla vyšlechtěna odrůda, která by byla vůči šarce plně imunní, existují ale odrůdytolerantní a pak více či méně odolné. Předností tolerantních odrůd je, že ačkoli viróze podlehnou, neodumírají.

Výsadba ovocných stromků
Info ikona

Kmínky všech vysazených stromků natřete před zimou vápenným mlékem.

K citlivým odrůdám švestek patří například 'Domácí velkoplodá', 'Hamanova' a 'Chrudimská'. K tolerantním náleží 'Těchovická', 'Elena', 'Hanita', 'Toptaste', 'Valjevka', 'TuleuGras' nebo 'Durancie' (což je slíva). Jako odolná je deklarovaná odrůda 'Jojo' (pološvestka) a 'Čačanská raná' (pološvestka).

Nakupujte v ovocné školce 

Sadbu švestek vybírejte vždy v ovocné školce. Jen tak budete mít jistotu, že kupujete kvalitní sadbový materiál. Stromkyby mělymít certifikát, že neobsahují virus šarky, a na štítcích uvedenou odrůdu, podnož a označení školky. 

Vybrat si můžete stromky vysazené v kontejnerech nebo s volnými kořeny. Prostokořennásadba se ve školkách ale vyrývá až po shození listů, tj. zhruba na konci října, a jekořeny je nutné do výsadby chránit před vyschnutím. Kontejnerové stromky můžete sázet kdykoli během sezony, jen jim před vysazením dostatečně rozvolněte kořenový bal.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada