Okrasná jablíčka: láska na první pohled

Okrasné jabloně jsou vděčné dřeviny, které vyniknou jako solitéry i ve skupinové výsadbě. Rostou poměrně rychle, dorůstají do čtyř až osmi metrů a lze je pěstovat i nádobě.

Dřeviny s barevnými plody pro vaše i ptačí potěšení

Okrasná jablíčka velikosti třešně 

Plody okrasných jabloní jsou malé malvičky, které mohou být žluté, oranžové, červené nebo i fialové. Jejich předností je, že neopadávají, a to ani po několikerém přemrznutí a opětovném roztání. Plodů bývá velké množství a zdobí koruny i po Novém roce. Po přemrznutí jablíčka měknou a v době nouze je ocení hladoví ptáci. K přímé konzumaci se sice nehodí, existují ale recepty na želé z okrasných jablíček.

Krásnoplodka se zářivě barevnými plody

Květy, listy i koruny okrasných jabloní

Květy okrasných jabloní mají nejčastěji bílou nebo růžovou barvu, kvetou ale i červeně nebo ve vínových odstínech. Vybrat si můžete z jednoduchých nebo plnokvětých odrůd. Zahanbit se nenechají ani listy – kromě zelených, mohou být i bronzové nebo purpurové. A volit můžete rovněž tvar koruny, která může být kulovitá, sloupovitá, převislá...

Kdoulovec vytváří květy a plody à la jabloň

Jak o okrasné jabloně pečovat

Okrasné jabloně vyžadují slunné stanoviště. Ve stínu nekvetou nebo jen málo a plody se dostatečně nevybarví. Vyberte pro ně místo, na které je vidět. Půdu uvítají hlubokou, živnou, vlhčí, ale propustnou. Přemokření nesnášejí dobře, stejně jako extrémní sucho. Po výsadbě je zalévejte, dokud se stromky neujmou. Hnojení vyžadují jen jabloně naroubované na nízký kmínek, které se pěstují v nádobách.

Jak si vybrat kvalitní ovocný stromek

Kam okrasné jabloně vysadit

Stromy se využívají jako solitéry, v nabídce najdete jednokmenné i vícekmenné. Vyniknou v trávníku i okrasném trvalkovém záhonu s travinami a podle tvaru koruny mohou stínit nebo vytvářet předěly. Na větší zahradě se doporučuje vysadit si hned několik exemplářů s různě barevnými plody.

Stromy, kterým nevadí současná změna klimatu

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada