Předpěstování rostlin doma za oknem: jak provádět výsev a přesazovat semenáčky

Začátkem roku je v zahradních centrech bohatá nabídka semen letničekzeleniny. A jak by také ne: v únoru se začíná s výsevem těch prvních. Na začátku sezony, v květnu, tak budete moci vysadit silné rostliny, které brzy rozkvetou nebo přinesou plody.  

Jak správně vysévat semena

Naplňte nádobu (květináč, plato, miniskleník) výsevním substrátem (je chudý na živiny) a rozmístěte semena po ploše. Semena s tvrdou slupkou, například hrachoru nebo vlčího bobu, nejlépe klíčí, když je nejdřív necháte nabobtnat. Proto je přes noc naložte do vodní lázně. 

Jednotlivé výsevy označte cedulkami s názvy rostlin a pak vysetá semena přikryjte výsevním substrátem. Vrstva půdy by měla mít výšku jednoho až dvou průměrů semen (řiďte se pokyny na sáčku, některá semena se ani nezasypávají). 

Následné mírné přitlačení rovným dřevěným prkénkem zajistí osivu potřebný kontakt se substrátem. Osetou půdu šetrně zalijte rozprašovačem a nádobu zakryjte průhledným krytem. Nakonec výsevy umístěte na světlý okenní parapet bez topení. Pokojová teplota je pro klíčení dostatečná a nad topením by půda rychle vysychala. 

Nezapomeňte na přesazení semenáčků

Sazeničkám letniček a zeleniny ve výsevních nádobách rychle dojde místo. Jakmile se nad klíčními lístky objeví první pravé listy, měli byste semenáčky opatrně přesadit (přepikýrovat). Půdu nejprve navlhčete (semenáčky se pak z půdy lépe vyjímají) a nejsilnější rostlinky vyjměte z půdy pikýrovacím kolíkem, tyčkou nebo obráceným koncem lžíce. Příliš dlouhé kořeny jim mírně zkraťte tak, že je uštípnete prsty, a rostlinky zasaďte trochu hlouběji do větších nádob. 

Jakmile se semenáčky ujmou, přeneste je při mírném počasí vždy na několik hodin ven, aby se pomalu otužily. Od poloviny května se pak předpěstované sazenice mohou přestěhovat ven do záhonu.  

Výsev semen do rašelinových tablet

Výsev můžete realizovat i do tablet ze stlačené rašeliny (jiffů) nebo z kokosových vláken. Ty se později i se semenáčky vysazují rovnou do záhonu nebo nádoby. Do každé tablety proto umístěte jedno semeno, a to do prohlubně uprostřed, a zatlačte ho 1–2 cm hluboko. Jakmile stlačený materiál tablety zalijete vodou, během několika minut nabobtná. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada