Předpěstování rajčat: podle čeho byste měli vybrat odrůdu a na co dbát při výsevu

Při předpěstování rajčat si můžete zkombinovat osvědčené a oblíbené odrůdy s těmi, které chcete teprve vyzkoušet: sladké i nakyslejší, s různě barevnými a velkými plody přesně podle vlastního přání. Sami si také rozhodnete o termínu výsevu, a tím i výsadby rajčat, ovlivníte podmínky pěstování a nebudete závislí na momentální nabídce trhu. 

Termín výsevu rajčat odvodíte od termínu výsadby

Pro časné sázení od poloviny dubna se doporučuje setí od konce února do začátku března. Pokud ale chcete rajčata sázet až v polovině května, je lepší sít teprve na konci března nebo na začátku dubna. 

Při výsevu rajčat dbejte na teplotu a dostatek světla

Základem je samozřejmě kvalitní osivo a výsevní substrát bez choroboplodných zárodků. Rajčata nejlépe klíčí při teplotách od 25 do 30 °C. Po třech až pěti dnech vzešlé rostlinky přesuňte na chladnější místo, kde by se teplota měla pohybovat od 17 do 22 °C. Platí, že čím teplejší je prostor pro rychlení, tím víc světla je třeba. V opačném případě si totiž rostliny neudrží kompaktní vzhled. Zajistit dostatek světla na okenním parapetu za izolačními dvojskly bývá někdy obtížné, a tak se vyplatí svítit na rostliny speciálními lampami

Výsevy rajčat si označte, zalévejte mírně a nehnojte

V každém případě je nutné pravidelně a uměřeně zalévat a vůbec nehnojit. A nezapomeňte na důležitou drobnost. Předpěstováváte-li několik odrůd (a zvlášť, když jsou mezi nimi tyčkové i keříčkové), pečlivě si sazenice označte. Kdybyste při výsadbě zaměnili keříčkové rajče za tyčkové, rostliny by se tísnily, nebo byste naopak zbytečně plýtvali místem. 

Při výběru odrůd zohledněte budoucí využití rajčat

Sortiment rajčat zahrnuje stovky odrůd, takže výběr opravdu není lehký. Promyslete si, k čemu rajčata plánujete využít – chcete je rovnou sníst, uvařit z nich kečup, nebo je nasušit? Vynikající chuť má třeba koktejlové rajče ’Bejbino’, dětem určitě zachutná mimořádně sladká odrůda ’Jahodo’. Na kečup se hodí třeba odrůda ’Šejk’, která má vysoké množství červeného barviva. 

A myslete samozřejmě i na to, zda chcete rajče pěstovat venku, nebo ve skleníku, případně v jaké klimatické oblasti. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada