Jak dělit okrasné trávy a pečovat o ně

Trávy je samozřejmě možné množit semeny, u výběžkatých druhů i řízkováním oddenků, nejčastěji se však praktikuje dělení trsů. Používá se zejména tehdy, když je už travní trs nevzhledný či prořídlý, nebo potřebujete rychle získat více rostlin daného druhu. Pro některé kultivary je dělení dokonce jediným možným způsobem množení.

Podle čeho si správně vybrat okrasné trávy?

Jak rozdělit starší trs okrasné trávy

Nejvhodnějším obdobím pro dělení travin je na začátku růstu, tzn. na jaře (březen, duben), pro stálezelené druhy platí i podzimní termín (září). Ve chvíli, kdy usoudíte, že nastal čas na rozdělení trsu a následné zmlazení traviny, vyryjte trs z půdy. Z kořenů odstraňte co nejvíce zeminy a trs pak ručně (nebo pomocí zahradní lopatky či rycích vidlí) rozdělte na požadovaný počet dceřiných rostlin (nebo na rostliny požadované velikosti).

Vzniklé oddělky vysaďte do květináčů s propustnou hlinitopísčitou půdou, nebo rovnou na zahradu, každopádně však do stínu. Rostliny pravidelně kontrolujte a zalévejte. U stálezelených druhů zvýšíte šanci na ujmutí zkrácením jejich listů až na třetinu.

Zjistěte, kdy a jak okrasné trávy správně vysadit...

Péče o okrasné trávy během roku 

Po zakořenění vysaďte nahrnkované traviny na jejich trvalé místo a za čas můžete od zálivky upustit. Na začátku sezony myslete však na přihnojení dlouhodobě působícím hnojivem. U zatahujících druhů trav je rovněž nezbytné na jaře odstranit suchá stébla a listy z předchozí sezony. Záměrně se odstraňují až zjara, protože během zimy chrání trsy před nadbytečnými srážkami, kvůli nimž by mohly rostliny vyhnívat (nemluvě o dekorativnosti suchých trav v zasněžené zahradě). Stálezeleným travinám postačí v předjaří odstranit z trsů pár uschlých listů.

Chcete-li zabránit samovolnému přesévání některých travin, nezapomeňte jim po odkvětu odstřihnout květenství, příp. hlídejte šíření semenáčků. Na podzim prosypejte travní trsy suchým listím a stébla a listy svažte k sobě, aby se do trsu nedostala voda. Listy nastelte i okolní půdu a přihrňte je k rostlinám. Pestrolisté kultivary se doporučuje kompletně zakrýt chvojím.

K péči o traviny patří i jejich ochrana před škůdci a chorobami. Jelikož jsou trávy odolné, ze škůdců přicházejí v úvahu pouze mšice na mladých listech a pak slimáci. Potrápit vás i traviny však může rez travní. Jakmile se na listech objeví drobné oranžové skvrny, ihned postižené části rostlin odstraňte, a sesbírejte je i z okolní půdy. Při větším výskytu se neobejdete bez fungicidu.

Kuchyň, jídelna a obývací pokoj na dvaceti metrech. Nevěříte?