Jmelí nemusíte každý rok znovu kupovat, vypěstujte si ho na své zahradě. Jak ho správně vysít a na co si dát pozor

Jmelí bílé se označuje jako poloparazit. Obsahuje v listech totiž chlorofyl a dokáže vytvářet asimiláty, zejména škrob. Ten je pro rostlinu zásobárnou energie. Zároveň však jmelí čerpá živiny z dřevin, na nichž roste. Parazituje tedy jen “napůl”.  

Škodí jmelí na ovocném stromě, nebo neškodí? 

Existuje mnoho názorů na jmelí na ovocných stromech. Podle jedněch jmelí jednoznačně škodí a hostitelský strom oslabuje, podle druhých neškodí, pokud se to s výsevem jmelí nepřežene. 

Důležité rovněž je, vysít jmelí na koncovou část větve nebo třeba na vlk, který můžete v budoucnu ze stromu snadno odstranit. Nikdy jmelí nevysévejte na kosterní větve – odtud se odstraňuje špatně, a mohlo by při tom dojít k poškození stromu. 

Jak přesně vysít na ovocný strom jmelí

Jak se jmelí šíří v přírodě? Bílé bobule se semeny jmelí jsou potravou některých ptáků, kteří je prostřednictvím trusu roznášejí na další stromy. Lepkavé semeno se uchytí na větvi a vyroste z něj „přísavka“, která se pohrouží do větve a proroste svými savými kořínky do vodivých drah stromu. 

Stejným způsobem můžete na strom vysít jmelí i vy. Vyberte vhodný strom (často se doporučuje jabloň), rozmáčkněte zralou bobuli jmelí (zralé jsou od listopadu) a její lepivý obsah umístěte na vhodnou větev. První vlastní jmelí pak budete moci sklízet asi za pět let. Ale pozor, musí se jednat o bobuli pocházející ze jmelí z listnatého stromu (ne jehličnatého). 

Zdroj: aktualizovaný autorský článek

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada