Zima je ideální doba pro výsev trvalek, které klíčí v chladu: k podpoře klíčení vám pomůže i lednice

Některým semenům stačí voda, teplo a hned klíčí, jiná procházejí tzv. dormancí a musí před vyklíčením projít chladovým obdobím. Ze strany přírody je to vlastně důmyslná pojistka proti tomu, aby semena nevyklíčila v nevhodnou dobu, ale až za příhodných podmínek. 

Chlad odbourá látky, které brání klíčení

Semena těchto trvalek nevyžadují pro vyklíčení jen teploty pod bodem mrazu, postačí jim i několikatýdenní chladné období s teplotami pod 5 °C. V chladnu u nich postupně dojde k odbourání látek, které brání klíčení, a jakmile na jaře tající sníh zavlaží půdu a zvýší se i teplota vzduchu, semena začnou klíčit. 

Absolvování chladového období se odborně nazývá stratifikace. Chlad můžete semenům dopřát buď v přirozené podobě, tedy venku na zahradě, nebo v umělé formě, tj. doma v lednici. Jak přitom postupovat? 

Semena vysejte a přesuňte do zahrady

Semena vysejte do misek s výsevním substrátem a přikryjte je slabou vrstvou zeminy. Misky nechte nejprve 10–14 dnů při pokojové teplotě v interiéru a substrát udržujte vlhký, ne mokrý (bez vlhkosti stratifikace nefunguje). Pak je přeneste do zahrady, aby byly vystaveny chladným povětrnostním podmínkám. Hustým drátěným krytem ochráníte výsev před hlodavci a ptáky

Na jaře, po vyklíčení, semenáčky přepikýrujte do malých květináčů a později je vysaďte na požadované místo v záhonu. 

Do lednice uložte semena ve vlhkém písku

Pro prodělání chladu v lednici uložte daná semena do misky s vlhkým pískem. Některá budou připravená ke klíčení už za měsíc, jiná potřebují delší dobu (zaleží na konkrétním rodu rostlin). Řiďte se proto instrukcemi na zakoupeném sáčku se semeny. 

Které trvalky potřebují před klíčením chlad

Do skupiny trvalek, které potřebují před klíčením prodělat chladové období, patří například různé druhy prvosenek, koniklec, upolín, orlíček, hořce nebo violka vonná. 

Zdroj: aktualizovaný autorský článek 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada