Co vysévat v červnu? Možností máte celou řadu. Stačí sáhnout po správných odrůdách zeleniny

Je fakt, že velmi raná zelenina jako jsou ředkvičky, špenát nebo hlávkové saláty, patří mezi tzv. zeleninu krátkých dní. To znamená, že se jí daří v době, kdy není tolik světla, je ještě relativně chladno, ale zároveň také obvykle dost srážek. To už sice červen nenabízí, zato ale osiváři mají v zásobě spoustu odrůd, které můžete vysévat celoročně.

Jaké odrůdy časně jarní zeleniny se dají vysévat ještě v červnu

  • Saláty: místo hlávkových, které mají tendenci vybíhat do květu, raději volte listové k řezu, římský nebo ledový. Důležité je pohlídat si zálivku, bez té by listová zelenina určitě nerostla, a aspoň jednou za tři dny záhon opravdu pořádně prolít.

  • Ředkvičky: pro výsevy od dubna dál používejte zásadně semínka označená jako “celoroční”. Budete si jisti, že jde o odrůdu, která bude energii investovat do tvorby bulviče, ne do květů. Vysetá semínka průběžně zalévejte, ideálně ob den. Vyhnete se tak nepříjemně pálivé chuti.

  • Ředkve: ředkve potřebují pro růst hodně vláhy a do hloubky kyprou zem. Jestli jim dokážete obojí nabídnout, šup s nimi do země.

  • Kedlubny: je potřeba předpěstovávat, a protože je tato zelenina opravdu náročná na zálivku (jinak bulvy dřevnatí), je lepší sáhnout po modrých odrůdách. Ty jsou obecně odolnější vůči náročnějším podmínkám a zvládnou tak červnové předpěstování a červencové přesazení ven.

Co vysévat v červnu
Info ikona

Další zelenina, kterou v červnu můžete bez obav vysévat

Je to až legrační, jak se všichni brzy zjara honí za tím, aby měli všechna semínka vysetá, přitom pokud vám nevadí, že začnete sklízet až na podzim, můžete svou sezónu směle odstartovat až teď. Jen je potřeba oželet teplomilné druhy zeleniny jako jsou rajčata, papriky nebo lilky. Vhodný už není ani výsev okurek, které by sice zvládly dozrát (jejich vegetační doba bývá kolem 70 dní, ale nelíbí se jim prázdninové výkyvy teplot mezi dnem a nocí a velmi pravděpodobně by je napadla plíseň ještě dřív, než byste něco sklidili.

co vysévat v červnu
Info ikona

Dýně, cukety a patizony (a jiné tykve)

Všechny druhy tykví můžete vysévat zhruba do druhé poloviny července. Teď už si, díky prohřáté zemi, nemusíte dělat starosti s předpěstováním, ale semínka můžete rovnou zapíchnout do země. Vaším největším nepřítelem budou slimáci a jejich noční nájezdy na mladé šťavnaté sazenice. Jako základní ochrana poslouží odříznuté PET lahve, kterými sazenice přiklopte a lahev lehce zatlačte do země.

Fazole

Pro výsev na konci jara jsou vhodnější keříčkové odrůdy, ze kterých se sklízejí celé lusky. Velké pnoucí fazole už nedokážou dojít do fáze plné zralosti, ale můžete je využít jako efektní letničku - jejich květy jsou velmi dekorativní a fazole rády obrostou zídku u terasy nebo libovolnou treláž.

Růžičková kapusta, zimní zelí, kapusta

Všechny tyto druhy zeleniny můžete vysévat dvakrát ročně. Brzy zjara se vyplatí sázet rané odrůdy, v červnu pozdní. Mají o něco delší vegetační dobu, ale jsou vhodnější pro uskladnění. 

Semínka můžete vysévat rovnou na záhony a až po vzejití je vyjednotit, pokud už se na nich uvolnilo místo po křehké jarní zelenině. Jestli, ne, klidně využijte sadbovače. Po výsevu je dobré semínkům přistínit (nebo je rovnou vysít na stinnější stanoviště) a velmi dobře hlídat zálivku.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada