Jak se zbavit slimáků a jiné havěti v zahradě: udělejte si pořádné kafe a uvidíte, na co všechno vám může být užitečný lógr

Kávou proti nejčastějším škůdcům rostlin

Specifické kávové aroma a hrubší strukturu sedliny nemají v oblibě někteří škůdci, zejména mravenci a slimáci, pro které působí sedlina jako přírodní bariéra. Stačí, pokud okolo rostlin, klidně i preventivně, nasypeme silnou vrstvu sedliny. Pokud ji použijeme naředěnou a scezenou (zhruba rovná lžíce na litr vody), aplikujeme ji rozprašovačem na listy rostlin, odradíme tak mšice a různé housenky.

Co všechno tedy umí kávová sedlina?

Milovníci zrnkové kávy to mají jednodušší, zkrátka po vypití lahodného moku zbylou kávovou sedlinu nevyhodí, ale dále ji využijí. Hodí se totiž jako hnojivo i ke snížení pH půdy.

Ačkoliv se to nezdá, kávová sedlina obsahuje řadu velmi prospěšných látek, které rostliny potřebují ke svému zdárnému růstu. Především se jedná o vápník, hořčík, mangan a draslík, který podporuje schopnost přijímat vodu, posiluje pletivo a zvyšuje odolnost proti chorobám a celkovou obranyschopnost rostlin.

Kávová sedlina je slabě kyselá, takže pokud ji přidáte do půdy k vřesovištním rostlinám, jako jsou pěnišníky, vřesy či borůvky, velmi jim tím prospějete.

Mletá káva přitahuje žížaly aneb jak s lógrem správně naložit?

Žížaly potřebujeme ke zlepšení půdní úrodnosti, umí zpracovat rostlinné zbytky, díky svým exkrementům obohacují půdu živinami a pomáhají kypřit půdu kolem rostlin. A milují aroma mleté kávy!

Jak správně sedlinu připravit? Buď ji usušíte, opravdu poctivě, jinak hrozí plísně, a postupně zapravíte do půdy kolem rostlin, nebo z ní vyrobíte tekuté hnojivo, kdy dvě lžíce kávové sedliny zalijeme litrem studené vody a necháme den macerovat, pak aplikujeme k rostlinám. A pokud sedliny máte více, než využijete, kávová sedlina patří do kompostu, dodáte tak výše zmíněné živiny nebo ji můžete uchovávat v uzavíratelné sklenici a využít ji během vegetace dle potřeby.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada