Zatočte s plísní ve skleníku i bez drahé chemie: trik se skořicí a hřebíčkem ji zničí jednou provždy

Bylinkovou směs na plísně si můžete samozřejmě zakoupit, ale není nic jednoduššího si výluh vyrobit doma, navíc ze surovin, které většinou máme v kuchyni. Jednou provždy si tedy zapamatujte, že na plíseň je nejlepší mletý hřebíček a skořice. Výluh se dá aplikovat snadno postřikem na cílové skupiny (rajčata, brambory, okurky, papriky, révu, atd.).

Směs skořice a hřebíčku odpuzuje také škůdce a dodá živiny

A jak na to? Asi 15g směsi skořice s hřebíčkem zalijete 1l vody. Nechte louhovat, sceďte a aplikujte na celou rostlinu. S postřiky výluhy začněte preventivně ještě před napadením. Opakujte pak v intervalu 10 až 15 dní. Pokud je počasí teplé a vlhké, zkraťte interval ošetření na týden. Roztok můžete bez obav skladovat i pro další aplikaci, v chladu ho můžete uchovat i déle než 14 dnů bez újmy.

Jejich použití je tak zcela bezpečné, neohrožuje zdraví naše, našich domácích mazlíčků ani životní prostředí, stejně jako užitečné organismy. Ochranná lhůta v tomto případě není žádná, sklízet nebo konzumovat můžete plody bez ohledu na termín aplikace, zkrátka je omyjte vodou.

Směs namletého hřebíčku a skořice, které se ve svých účincích vzájemně podporují, vytváří na povrchu listů ochrannou vrstvu, která spory hub dovnitř nepustí. Navíc je rovněž využívána jako listové hnojivo. Obě aromatická koření navíc odpuzují škůdce, jako jsou svilušky, mšice nebo molice.

Proti plísni lze bojovat i preventivně

Plísni se daří všude tam, kde je teplo a vlhko, takže velmi často se s ní setkáte hlavně ve skleníku, nebudete-li prostory pravidelně větrat. Každopádně, existují určité zásady, které pokud dodržíte, nemusíte plíseň řešit vůbec. A které to jsou?

Vysazujte odolné odrůdy proti plísním, dnešní sortiment je natolik bohatý, že není problém vysadit již odolné odrůdy.

Rostliny nevysazujte příliš blízko k sobě a pravidelně odstraňujte plevel. V příliš hustém porostu totiž vzniká klima, které je optimální pro výskyt houbových onemocnění, nejen plísní.

Zalévejte pravidelně, ale opatrně. Důležité je, abyste nepotřísnili listy, tím totiž jen podpoříte výskyt plísní. Vodu tedy směřujte vždy ke kořenům.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada