Nejlepší ochrana před slimáky téměř zadarmo? Obyčejné PET lahve

Jak fungují PET lahve proti slimákům?

Princip ochrany je jednoduchý. Připravte si čistou a průhlednou lahev, díky tomu rostlině dopřejete dostatek světla a zároveň ji ochráníte před přímým sluncem. Lahev působí jako tepelný štít, který odráží sluneční paprsky a udržuje rostlinu chladnou. Slimáci jsou citliví na teplotu a preferují vlhké a stinné prostředí. Lahev předem vymyjte a pečlivě vysušte, jinak by se vám uvnitř množily plísně a to tak úplně nechceme. Pak odstřihněte dno lahve a odstraňte víčko. Opatrně ji nasaďte na rostlinu, aby byla rostlina pěkně schovaná, přičemž lahev musí být zapuštěna do půdy asi tak 2-3 cm, to proto, aby slimáci nemohli podlézt pod ní.

Nyní je rostlina proti slimákům chráněna a to z následujícího důvodu. Slimáci se pohybují pomocí slizu, který produkují na spodní straně těla. Sliz jim umožňuje klouzat po různých površích a překonávat překážky. Nicméně snadno se vysušuje na suchých nebo hrubých materiálech, proto plast nemají slimáci vůbec v lásce, je pro ně zkrátka nepříjemný. Když se snaží vylézt na lahev, jejich sliz se ztrácí, oni ztrácejí přilnavost a sklouznou dolů. Z toho důvodu své choutky raději vzdají a zkouší hledat jinou cestu nebo jiný zdroj potravy.

Jaká jsou tři základní pravidla pro použití PET lahve proti slimákům?

  1. Lahve použijte hned po výsadbě sazenic, případně hned, jakmile vyklíčí semínka. Díky tomuto opatření se slimáci k rostlinám nedostanou a ty mohou dále nerušeně růst.
  1. Je nutné lahve pravidelně kontrolovat, zda se uvnitř přece jen nenachází nějaký slimák, který se sem nějakým záhadným způsobem propašoval, nebo jiný škůdce. Pokud ano, lahev vyčistěte a použijte stejným způsobem znovu. Pravidelnou kontrolou také sledujte stav rostlin, zda nepotřebují zalít, přihnojit či je netrápí něco jiného.
  1. Lahve na rostlinách neponechávejte celou vegetaci, je nutné nechat rostlinu volně dýchat a vystavit ji sluníčku, to platí zejména v horkých, letních dnech, kdy se útoku slimáků bát nemusíte, protože jsou schovaní před sluncem pěkně ve stínu a vlhku. Lahev můžete odstranit také v případě, kdy je rostlina již natolik silná a odolná, že útoky těchto škůdců zvládne i bez PET lahve.

Používání PET lahví má i své nevýhody

  1. Omezená velikost - lahev musí být dostatečně velká, aby pokryla celou rostlinu. Pokud je rostlina příliš velká nebo rychle roste, musíte lahev pravidelně měnit za větší, což pro někoho může být již pracné.
  2. Nedostatek vzduchu a světla - lahev snižuje proudění vzduchu a množství světla, které dopadá na rostlinu, to může být také příčinou nevyrovnaného růstu nebo rychlejšího množení houbových chorob, především plísní. Z tohoto důvodu je nutné, jak již bylo zmíněno, pravidelně lahev odstraňovat a nechat rostlinu dýchat a načerpat sluneční svit.
  3. Vysoké teploty a přehřívání - v létě se lahev může zahřát na vysokou teplotu a celou rostlinu tak popálit. Proto v horkých dnech lahev odstraňujeme, a jakmile horko opadne, vrátíme lahev zpět na rostlinu. Slimáci začínají hledat potravu až k večeru, nejlépe v noci, kdy si mylně myslí, že na ně zahrádkáři nepřijdou.
Pelyněk pravý
Info ikona

Pelyněk je jednou z rostlin, kterou slimáci nemají vůbec v lásce. Stačí, když několik rostlin pelyňku buď vysázíte přímo do záhonů nebo připravíte jíchu, kterou budete do okolí rostlin aplikovat.

Tak tohle slimákům vážně nevoní!

Hledáte-li další metodu, která vás tohoto nepříjemného škůdce zbaví, vyzkoušejte zcela přírodní repelenty nebo starý, dobrý ruční sběr.

Repelenty jsou látky odpuzující slimáky svým zápachem nebo chutí. Tyto odpuzovače můžete aplikovat buď přímo na rostlinu, nebo na půdu kolem rostlin. A co lze k odpuzení využít? To co máte běžně doma, například ocet, sůl, pepř, česnek, kávu, pelyněk nebo měď. Někteří zahradníci pro ochranu rostlin proti slimákům vážou měděné drátky na stonky rostlin, prý to slimáky opravdu odradí. Aby repelenty měly co největší účinek, musíme je, hlavně po dešti, znovu obnovovat, což ale určitě není žádná velká oběť, když uvážíme, že ochráníme své rostliny.

Pravidelný sběr slimáků je nejjistější způsob, jak se jich zbavit. Stačí si vzít rukavice, nějakou nádobu, kyblík s plným dnem nebo sklenici se šroubovacím víčkem a vyrazit na lov slimáků v době, kdy jsou nejčilejší, tzn. za soumraku, po dešti a v noci. A co potom máte dělat s takovým nasbíraným „pokladem“? Stačí je posypat solí, tím doslova vyslizovatí, někdo slimáky zalívá vroucí vodou či savem. Osobně doporučuji zmiňovanou sklenici s víčkem, slimáky do ní nasbíráte, posolíte, zašroubujete a necháte pár dnů, kdy příroda vykoná své.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada