Metoda Aztéků pro maximální úrodu zeleniny téměř bez práce: Použijte Tři sestry nebo vhodnou kombinaci zeleniny

Vyzkoušejte milpu neboli Tři sestry, vyplatí se to

V polykultuře (kultura z více druhů) pěstujeme pohromadě různé druhy rostlin s cílem vytvořit mezi nimi prospěšné vazby. Kukuřici, fazole a dýně pěstovali na svých polích Aztékové i indiáni v Severní Americe. Metoda společného pěstování se nazývá Tři sestry nebo také milpa, což je aztécké označení s významem pole nebo rodinné pole s kukuřicí.

Rostliny se ideálním způsobem doplňují: kukuřice jako hlavní kultura slouží fazolím jako opora. Fazole pomocí hlízkovitých bakterií na svých kořenech vážou vzdušný dusík a částečně ho vylučují do půdy, kde ho využije kukuřice i dýně. Dýně pokrývá půdu, brání odparu vody a přímému slunečnímu záření a pozitivně tak působí na půdní život.

Jak správně založit Tři sestry? Květen je ten nejlepší čas

Kukuřici si můžete buď předpěstovat doma na parapetu, nebo zakoupit již hotovou sazenici. Jakmile pominou poslední mrazíky, což je druhá polovina května, vysadíme kukuřici společně s dýní na stanoviště.

Jakmile dosáhne kukuřice na záhonu výšky alespoň 15 cm, vysejte asi 10 cm od stonku dvě semena fazole. Slabší rostlinu fazole později odstraníte a ponecháte u kukuřice silnějšího jedince.

Smíšené kultury zeleniny - kdo, s kým a proč

Naučte se do jednoho záhonu vysazovat k sobě druhy, které si mohou být navzájem užiteční. Ušetříte tak peníze za chemické přípravky. Zde jsou ty nejčastější kombinace, jejichž společný růst vám přinese vysokou úrodu.

Fazole a saturejka

Je spojení, kdy díky saturejce nejsou fazole napadány mšicemi.

Mrkev a cibule nebo pór

Rostliny se navzájem chrání před květilkou cibulovou a pochmurnatkou mrkvovou.

Jahodya česnek

Jahody a česnek se navzájem ochrání proti houbovým chorobám a roztočíku jahodníkovému.

Zelí, celer a rajčata

Tato kombinace odpuzuje dřepčíky, můru zelnou a květilku zelnou. Rajčata navíc odpuzují běláska zelného, jehož housenky by vám zlikvidovaly zelí a chrání celer před houbovými chorobami.

Okurky, celer a kedlubny

Celer a kedlubny se pozitivně ovlivňují kořenovými výměšky.

Špenát a kedlubny

Špenát vylučuje saponin, který pozitivně ovlivňuje růst.

Mrkev, ředkvičky a hrách

Mrkev a hrách se navzájem podporují v růstu.

Brambory a kmín

Milujete brambory s kmínem? Ačkoliv to zní neuvěřitelně, pokud budete brambory pěstovat společně s kmínem, získají kmínové aroma.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada